Donald Trump poinformował, że jest gotowy do natychmiastowego rozpoczęcia prac - wraz z Kongresem - w celu zakończenia programu loterii wizowej. Oświadczenie prezydenta USA to rezultat zamachu, do jakiego we wtorek doszło na Manhattanie w Nowym Jorku. W zamachu zginęło 8 osób, a 11 zostało rannych.

Donald Trump podkreślił, że sprawca zamachu - 29-letni Uzbek Sajfullo Habibullaewicz Sajpow - trafił do Stanów Zjednoczonych właśnie dzięki loterii wizowej. Ten człowiek, od czasu, gdy tu przybył, sprowadził do nas innych ludzi. Był punktem kontaktowym dla 23 osób, które sprowadził - oświadczył prezydent USA. 

Trump poinformował także, że rozważa umieszczenie 29-latka w obozie w Guantanamo na Kubie. Według śledczych, sprawca zamachu był powiązany z Państwem Islamskim. Świadczyć o tym mają dowody, które zabezpieczyli agenci FBI. 

Trump określił przeprowadzony na Manhattanie atak terrorystyczny jako "okropny", a jego sprawcę nazwał "zwierzęciem".

Prezydent skrytykował loterię wizową mówiąc, że umożliwiła ona tak zwaną "migrację łańcuchową" i pozwoliła podejrzanemu o atak na sprowadzenie do USA 23 krewnych, którzy mogą teraz stanowić zagrożenie dla Stanów Zjednoczonych. 

Tymczasem agencja Reutera podała w środę, powołując się na anonimowe źródła w amerykańskiej administracji, że Sajpow kontaktował się z osobą objętą śledztwem FBI w związku z podejrzeniami o prowadzenie działalności związanej z terroryzmem. Więcej szczegółów nie ujawniono.

Co najmniej osiem osób zginęło, a 11 zostało rannych, kiedy 29-letni mężczyzna pochodzący z Uzbekistanu wjechał we wtorek wynajętą furgonetką na ścieżkę rowerową na nowojorskim Manhattanie. Napastnik, który został postrzelony, przybył legalnie do USA w 2010 roku i osiedlił się na Florydzie. Jest on posiadaczem zielonej karty przyznanej mu właśnie w loterii wizowej. 

Sajpow planował przeprowadzenie ataku przez kilka tygodni, w użytym przez niego samochodzie znaleziono kilka noży oraz ręcznie napisany list w języku arabskim, w którym Sajpow skonstatował, że dżihadystyczna organizacja Państwo Islamskie (ISIS) "będzie istniała wiecznie". 

(ph)