Osoby, dla których celibat jest po ludzku nie do udźwignięcia, powinny także mieć szansę bycia kapłanem - uważa biskup De Kesel. Te słowa nikogo w Belgii nie zaszokowały, bo wśród belgijskich katolików przeważa przekonanie, że celibat jest niepotrzebny. Rzecznik konferencji episkopatu zaznaczył jednak, że słowa te zostały wypowiedziane w kontekście skandalu pedofilskiego, a najważniejsze dla Kościoła jest teraz zadośćuczynienie ofiarom księży-pedofilów.
Z opublikowanych ostatnio raportów niezależnej komisji wynika, że w każdym belgijskim zgromadzeniu byli księża-pedofile. Najmłodsza ofiara miała 2 lata. Rzecznik przyznał jednak, że po rozwiązaniu problemu ofiar, Kościół mógł by rozpocząć debatę w sprawie celibatu.