Na całym świecie użytkownicy Facebooka i Instagrama przez ok. 40 minut mieli problemy z korzystaniem z serwisów. Awaria dotyczyła zarówno dostępu na urządzeniach mobilnych jak i w aplikacji tradycyjnej. Do ataku przyznała się na Twitterze grupa pod nazwą "Brygada Jaszczura". Facebook zaprzecza jednak, że to działania hakerów był powodem awarii.

Największy portal społecznościowy na świecie poinformował w oświadczeniu, że wystąpił błąd wewnętrznego oprogramowania sieci.

Wcześniej grupa pod nazwą "Brygada Jaszczura" zamieściła na Twitterze krótki komunikat, w którym twierdziła, że udało im się czasowo zablokować działanie m.in. Facebooka i serwisu Instagram.

Jednak Facebook zapewnia, że problemy z dostępem "nie były wynikiem ataku". Kłopoty "nastąpiły, gdy wprowadziliśmy zmianę, która wpłynęła na nasze systemy konfiguracyjne" - twierdzi portal.

Problemy z dostępem do strony mieli m.in. mieszkańcy Stanów Zjednoczonych, Azji, Australi, Polskim Finladnii i Rosji.

Jak podaje serwis "The Next Web", awaria serwisu trwała ok. 40 minut.  Internauci mogli natomiast cały czas korzystać z aplikacji WhatsApp, która służy do wymiany wiadomości między użytkownikami. 

Facebook ma ok. 1,25 mld użytkowników na całym świecie, a Instagram ok. 300 mln. Facebook kupił Instagram w 2012 r.

(abs)