Atak na jednostkę żandarmerii w Burkina Faso. W wyniku wielogodzinnej strzelaniny zginęło 5 policjantów oraz 5 cywilów zatrudnionych w pobliskiej firmie.

Do ataku doszło w poniedziałek rano w mieście Oursi w prowincji Oudalan na północnym wschodzie kraju. Napastnicy rozpoczęli wielogodzinny ostrzał jednostki, a w końcu wdarli się na jej teren. 

Władze wysłały na miejsce posiłki, jednak te dotarły, gdy było już po wszystkim - napastnicy zdążyli się wycofać. Dokonali przy tym licznych zniszczeń; spalono m.in. wojskowy pick-up - podały władze.

Zdaniem agencji AFP, napastnicy przejęli zapasy broni należące do żandarmerii i zdetonowali materiały wybuchowe. 

Do ataku doszło w przeddzień posiedzenia rady ministerialnej regionalnego sojuszu wojskowego Sahel G5, które ma się odbyć w tym tygodniu w Wagadugu.

Plaga dżihadyzmu w Burkina Faso

To już kolejny zamach w Burkinie Faso. W niedzielę w zasadzce na drodze w prowincji Djibo zginął wicemer miasta Djibo oraz naczelnik prowincji Soum. Oprócz nich życie straciły jeszcze dwie osoby.

13 października doszło z kolei do ataku na modlących się w Wielkim Meczecie w osadzie Salmossi, w prowincji Oudalan na północy Burkiny Faso, w którym zginęło 16 osób.

Od ponad 4 lat Burkina Faso - jedno z najbiedniejszych państw Afryki - jest areną działań grup powiązanych z Al-Kaidą oraz z Państwem Islamskim: Ansar ul Islam, Nusrat al-Islam (Grupa Wsparcia Islamu i Muzułmanów, GSIM) oraz tzw. Państwa Islamskiego na Wielkiej Saharze. Działania obejmują cały Sahel - region ciągnący się wzdłuż południowych obrzeży Sahary od Senegalu po Sudan, przez Somalię, Mauretanię, Mali, Niger, Czad i Erytreę.

Sytuacja w Burkinie Faso pogorszyła się w ostatnich czterech latach. Dżihadyści, w wielu przypadkach operujący z baz w sąsiednim Mali, usiłują poszerzać swoje strefy wpływów, dokonując zamachów terrorystycznych właśnie w tym kraju.

Ocenia się, że od 2015 roku w Burkinie Faso w wyniku zamachów terrorystycznych zginęło łącznie 620 osób. Liczba osób, które zdecydowały się na opuszczenie swych domostw wzrosła od początku 2019 roku niemal pięciokrotnie - do 500 tys.

W 2017 roku Burkina Faso, Mali, Mauretania, Niger i Czad utworzyły, przy wsparciu Francji, siły Sahel G5, których zadaniem jest zwalczanie grup terrorystycznych działających na południowych obrzeżach  Sahary.