RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Zmarła legendarna australijska sprinterka Betty Cuthbert

Publikacja: Poniedziałek, 7 sierpnia (09:36) Aktualizacja: Wtorek, 8 sierpnia (12:00)

​W wieku 79 lat zmarła słynna australijska sprinterka Betty Cuthbert, bohaterka igrzysk w Melbourne z 1956 roku. Od wielu lat zmagała się ze stwardnieniem rozsianym. Cuthbert była jedynym olimpijczykiem mogącym pochwalić się wygraną w biegach na 100, 200 i 400 metrów.

Cuthbert - indywidualnie - wygrała biegi na 100 i 200 m, zdobyła także złoto w sztafecie 4x100 m. Zaledwie 18-letnia lekkoatletka nazwana została wówczas przez rodaków "Złotą Dziewczyną". Ostatni tytuł mistrzyni olimpijskiej wywalczyła w Tokio w 1964 roku.

Pięć lat temu, kiedy utworzona została Galeria Sław Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF), Cuthbert była pierwszą Australijką, którą włączono w poczet gwiazd.

Znakomita sprinterka od 1969 roku cierpiała na stwardnienie rozsiane, w późniejszym okresie życia poruszała się na wózku inwalidzkim.

W 2000 roku Cuthbert była jedną z ostatnich członkiń sztafety niosącej ogień olimpijski już podczas ceremonii otwarcia igrzysk w Sydney. Trzy lata później w Melbourne odsłoniła pomnik z brązu postawiony na jej cześć. 

(ph)

Źródło: PAP

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: