Trwa poszukiwanie tysięcy sztuk bydła w Polsce. Jak nieoficjalnie dowiedział się reporter RMF FM, w całym kraju trwają kontrole, które mają uporządkować historię zwierząt w dokumentach i systemach rejestracji. To efekt unijnego audytu w ubojniach po ujawnieniu nielegalnego uboju.

W czasie kontroli jest sprawdzane, co dzieje się ze zwierzętami, które od rolników trafiają do rzeźni. Unijni inspektorzy wytknęli nam niespójność dokumentacji w tym obszarze.

Okazuje się, że skala nieprawidłowości może być ogromna. Według informacji naszych rozmówców, nagminne są przypadki, że zwierzęta są ubijane, natomiast rolnicy, którzy je sprzedali, nie dopełnili obowiązku wyrejestrowania krów.

Zdarza się też, że bydło jest sprzedane i wyrejestrowywane, natomiast, nie wiadomo co się z nim dzieje. Zwierzęta trafiają do rzeźni dopiero po kilku miesiącach.

Kontrola ma dać pełen obraz przemieszczania i bytowania bydła. Pojawiły się też sygnały o wwozie do uboju niepełnowartościowych zwierząt z Czech i Słowacji, dlatego polecono kontrole bydła z tych krajów pod kątem występowania antybiotyków i niebezpiecznych substancji.

Opracowanie: