Miejska zieleń w Katowicach przegrywa z wojskową defiladą. Chodzi o planowane na 15 sierpnia uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego, które w tym roku odbędą się właśnie w Katowicach.

Przygotowania do defilady właśnie się zaczęły. Ucierpi na tym katowicka zieleń.

Miejskie służby zaczęły już przycinanie krzewów na trasie przemarszu. Początkowo miały one mieć nie więcej niż 80 cm wysokości, ale ostatecznie uznano, że będzie trzeba je skrócić do wysokości 40 centymetrów. Trzeba też przenieść w inne miejsce rabatki z kwiatkami, klomby oraz kwiatowe logo miasta.

Wszystko po to, aby można tam było ustawić scenę, podesty czy konstrukcje nagłośnieniowe. Była też sugestia, żeby zdemontować znajdujące się na trasie przemarszu ekrany akustyczne, ale na to miasto się już nie zgodziło.

Po defiladzie kwiaty mają wrócić na swoje miejsce.

W defiladzie "Wierni Polsce" weźmie udział 2600 żołnierzy. Poza kolumnami pieszymi przedefiluje ponad 180 pojazdów, w tym czołgi, transportery Rosomak i samobieżne moździerze Rak, armatohaubice Krab i Dana, samobieżne wyrzutnie rakiet Langusta, wozy dowodzenia Łowcza, pojazdy saperskie Topola, zestaw przeciwlotniczy Poprad, samochody Humvee. Na niebie zaprezentuje się 60 statków powietrznych, w tym zespół "Biało-Czerwone Iskry", myśliwce F-16, samoloty transportowe i śmigłowce. Obok żołnierzy Wojska Polskiego przemaszerują stacjonujący w Polsce żołnierze z USA, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji. 

Opracowanie: