​Do 10 stycznia we Wrocławiu zbierane będą okulary, które zostaną przekazane naszym rodakom za wschodnią granicą. Trafią m.in. do Polaków mieszkających w Chakasji. To blisko 6 tysięcy kilometrów od Warszawy. "Dla tych ludzi to będą często pierwsze okulary w życiu" - opowiada Beata Kaniewska, prowadząca zbiórkę we Wrocławiu.

W akcję wciągnęła mnie moja córka, która pisze pracę doktorska na temat warunków życia Polaków na Syberii właśnie. Córka usłyszała o zbiórce, która prowadzi Romuald Koperski, podróżnik i pisarz. Postanowiłyśmy mu pomóc, bo przecież w szufladach wrocławian też na pewno jest bardzo dużo niepotrzebnych par okularów, które gdzieś tam - tysiące kilometrów stąd - mogą się jeszcze przydać - dodaje Kaniewska.

Polakom na Syberii można przekazywać używane okulary korekcyjne. Ważne, by nie były zniszczone i by ich szkła nie były porysowane. Ich wielkość czy oprawki nie mają już żadnego znaczenia. 

Pod koniec lutego okulary, które uda się zebrać w całej Polsce, zostaną przewiezione do odległej Chakasji, gdzie mieszka duża syberyjska Polonia. Dotrą tam także lekarze okuliści.

Gdzie zostawić okulary we Wrocławiu?

Okulary można zostawiać we Wrocławskim Parku Przemysłowym przy ul. Fabrycznej 10 w godzinach od 9 do 15. Wcześniej najlepiej uprzedzić o swojej wizycie telefonicznie, pod numerem 601 760 859.

(MRod)