Resort finansów zwiększył obsadę urzędu celnego w Warszawie. Ma to przyśpieszyć wydawanie zaświadczeń o wpłacie akcyzy za importowane samochody. Od tego miesiąca zmieniły się przepisy o podatku akcyzowym i urzędy celne mają duży problem. Do stołecznego urzędu, za jednym razem trafiło ponad 20 tys. wniosków.

Resort finansów twierdzi, że zlikwidowanie tych zatorów to kwestia kilkunastu dni. Do tej pory w Warszawie, gdzie zarejestrowanych jest najwięcej importerów aut, wydawaniem zaświadczeń akcyzowych zajmowały się dwie osoby. Teraz obsadę zwiększono do 10, a w najbliższych dniach dołączy do nich jeszcze kilka osób. Chodzi o to, aby można było wydawać ponad tysiąc zaświadczeń dziennie. W tej chwili na biurkach zalega kilkanaście tysięcy wniosków.

Zmiany przepisów, w zamyśle resortu, miały ułatwić życie firmom, które handlują używanymi autami z importu. Do tej pory musiały płacić akcyzę przy każdej transakcji. Po zmianie będą to robić tylko raz. Jest łatwiej, z jednym „ale”. Przynajmniej na razie trzeba dłużej czekać.