Sejmowa Komisja Zdrowia zacznie dziś prace nad zmianą ustawy refundacyjnej. Lekarze stracą możliwość wystawiania recepty na leki ważnej przez cały rok. Maksymalna data ważności recept ma po zmianach wynosić 180 dni.

Obowiązująca nadal recepta roczna umożliwia lekarzom przepisywanie podczas jednej wizyty leków na 365 dni. Rozwiązanie jest wygodne dla lekarzy i przede wszystkim pacjentów, jednak dosyć uciążliwe dla farmaceutów.

Po upływie 30 dni od daty wystawienia recepty lub daty "realizacja od", jeśli pacjent nie wykupił wcześniej leku, pracownik apteki jest zobowiązany zmniejszyć ilość wydawanego preparatu, o tę, którą pacjent mógłby zużyć w tym okresie.

Według Ministerstwa Zdrowia pacjenci korzystający z recept rocznych niepotrzebnie robią zapasy leków, przez co zdarzały się sytuacje, że brakowało ich w aptekach. Kolejnym argumentem resortu jest to, że przy rocznych receptach lekarz rzadziej widywał pacjentów.

Dla pacjentów recepty roczne są wygodne, głównie ze względu na terminy wizyt. Bez sensu jest prosić lekarza systematycznie o receptę, jeżeli wiadomo, że przez rok będzie wykorzystywana. Dzięki temu nie muszę bez przerwy chodzić do lekarza, jeżeli mam jakiś stały lek. Nie trzeba zawracać lekarzowi głowy co trzy miesiące - mówią pacjenci.

Jak mówi dr Michał Sutkowski, szef Kolegium Lekarzy Rodzinnych recepty roczne są wystawiane stosunkowo rzadko, a dla zdrowia pacjenta lepszy będzie częstszy kontakt z lekarzem.

Jeżeli pacjent leczy się z powodu chorób przewlekłych, powinien być obejrzany przez lekarza właśnie co pół roku ­- mówi RMF FM dr Sutkowski i dodaje, że powinna być możliwość wystawiania recept długoterminowych np. dla pacjentów wyjeżdżających za granicę.

Farmaceuci podkreślają, że to nie będzie zmiana rewolucyjna, choć pacjenci lubią mieć leki na zapas. Lekarze obawiają się większych kolejek pacjentów przychodzących tylko po to, by odnowić receptę na stale przyjmowany preparat.

Zamiast jednej recepty rocznej lekarz będzie mógł wypisać leki na 180 dni, ale na jednej recepcie na 60 dni. Będzie mógł wypisać od razu np. 6 recept miesięcznych. To seniorzy najczęściej korzystają z recept długoterminowych - mówi Grzegorz Kasprowicz z apteki Fabrycznej na warszawskim Powiślu.

Te leki, które są bezpłatne, biorą wszystkie od razu, a te, które są płatne zostawiają do wykupienia w etapach - mówi Kasprowicz i dodaje, że zmiana recepty rocznej na kilka miesięcznych dla farmaceutów jest ułatwieniem, bo teraz muszą oni odliczać leki za okres, który upłynął od wystawienia recepty: im później pacjent przyjdzie zrealizować receptę, tym mniej leków dostanie, a farmaceuta przyznaje, że obliczanie ilości należnych leków nie jest proste.

Zmiany wprowadzoną przez sejmową komisję będą obowiązywać od listopada, ale recepty roczne wystawione przed tym terminem nie stracą ważności

MZ: Wycofanie recept rocznych pozwoli skuteczniej nadzorować stan zdrowia pacjenta

Wycofanie możliwości wystawiania recepty na tak długi okres pozwoli lepiej i skuteczniej nadzorować stan zdrowia pacjenta - podkreśla Ministerstwo Zdrowia, odnosząc się do zapisów projektu nowelizacji ustawy refundacyjnej, zgodnie z którym lekarz nie będzie już mógł wystawić recepty rocznej.

Wskazują oni, że przepisy, które obowiązywały do tej pory, były bardzo korzystne dla pacjentów z chorobami przewlekłymi, którzy muszą na stałe przyjmować leki. Chodzi m.in. o pacjentów stabilnych z nadciśnieniem, problemami neurologicznymi i z chorobami tarczycy. Takim pacjentom lekarz mógł wypisać receptę roczną, co oznaczało, że raz w roku wystarczyło zgłosić się do lekarza po przedłużenie recepty.

Ministerstwo Zdrowia przekazało PAP, że wycofanie możliwości wystawiania recepty na tak długi okres pozwoli lepiej i skuteczniej nadzorować stan zdrowia pacjenta. "Te zmiany mają sprawić, że lekarz będzie częściej badał pacjenta, a pacjent nie będzie niepotrzebnie robił zapasy z leków" - uważa resort.

Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw odbędzie się dzisiaj na posiedzeniu Komisji Zdrowia.

Obejmuje on - jak napisano w uzasadnieniu - kompleksowy przegląd przepisów dotyczących refundacji oraz wdrożenie rozwiązań umożliwiających poprawę obowiązujących regulacji, które w obecnym kształcie się nie sprawdzają.