Na dziś zaplanowano wymianę zużytych elementów instalacji tlenowej w Szpitalu Południowym w Warszawie. Wczoraj wieczorem doszło tam do usterki technicznej instalacji tlenowej - na tyle poważnej, że rozważana była ewakuacja pacjentów, a strażacy musieli dostarczyć do placówki 300 czterdziestolitrowych butli z tlenem.

Do placówki ma być też dostarczony 3-tonowy zbiornik tlenu. Szpital Południowy to placówka covidowa, w której w tej chwili przebywa ponad 230 pacjentów, w tym 42 osoby pod respiratorami.

Jak informuje dziennikarka RMF FM Magdalena Grajnert, noc minęła spokojnie. Strażacy zapewniają, że tlenu nie zabraknie.

Na Mazowszu są cztery banki tlenu prowadzone przez wojewodę: w Warszawie, Radomiu, Płocku i Ostrołęce. W związku z tym zabezpieczenie w tlen mazowieckich szpitali nie jest w żaden sposób zagrożone. Strażacy pracują w bankach 24 godziny na dobę. Są w stanie szybko dostarczyć butle do każdego szpitala, który zgłosi sytuację kryzysową, jeśli chodzi o zapas tlenu.

Na czym ma polegać naprawa instalacji?

W uszkodzonej instalacji trzeba będzie wymienić reduktory, które nie radzą sobie z rozprężaniem tlenu. Gaz zamarzał w instalacji zanim docierał do chorych, dlatego - jak ustalił reporter RM FM - by wspomóc cały system strażacy rozstawili też nagrzewnice.

Kiedy reduktory dotrą do szpitala, pacjenci korzystający z tlenoterapii na czas wymiany urządzeń - zapewne będzie to kilka godzin - zostaną przełączeni pod tlen z butli dostarczonych wczoraj przez strażaków.

Trudna sytuacja z miejscami covidowymi na Mazowszu

Awaria dodatkowo komplikuje sytuację, bo Szpital Południowy, zamiast zwiększać bazę łóżkową - jak planowano - nawet do 300 łóżek, musi teraz wypisywać pacjentów, by odciążyć instalację tlenową. Placówka przyjmowała głównie chorych spoza Warszawy, bo na północy i na wschodzie regionu szpitale tymczasowe już są przepełnione.

Wydaje się, że dzisiaj przesądzone jest to, że trzeba też uruchomić szpital tymczasowy przy lecznicy w Płocku. Trzeba uruchomić też oba szpitale tymczasowe w Warszawie. Bez tego nie przeżyjemy najbliższych trzech tygodni w mazowieckiej służbie zdrowia - mówi szef komisji zdrowia Sejmiku Województwa Mazowieckiego Krzysztof Strzałkowski. Dodaje, już teraz pacjenci covidowi zapełniają inne oddziały zwykłych szpitali, przez co ograniczone są np. przyjęcia na oddziałach internistycznych. 

Usterka instalacji tlenowej

Jak przekazał rzecznik mazowieckiej Państwowej Straży Pożarnej, informację o usterce technicznej instalacji tlenowej w Szpitalu Południowym strażacy otrzymali wczoraj po godzinie 17. Instalacja działa, ale prewencyjnie są dostarczane z czterech tzw. "banków tlenu" działających w PSP butle z tlenem medycznym - mówił wczoraj bryg. Karol Kierzkowski.

Wskazał, że chodzi 300 butli 40-litrowych. W razie braku tlenu wystarczy to na zasilenie instalacji na 24 godziny - zaznaczył.

Przypomniał, że butle te stanowią zapas tlenu medycznego na potrzeby szpitali do wykorzystania w walce z wirusem SARS-CoV-2.

Awaria była na tyle poważna, że w pewnym momencie nie była wykluczona nawet ewakuacja pacjentów. Był plan przewożenia chorych do szpitala MSWiA.