Jest już gotowy projekt ustawy znoszącej obowiązek noszenia tak zwanego "jednolitego stroju szkolnego" - dowiedział się RMF FM. Platforma Obywatelska złożyła go w sejmowej komisji edukacji. Nie będzie szkolnego przymusu, jednak jeśli dyrektora szkoły poprosi o to rada rodziców, mundurki pozostaną.

Nowa ustawa znosi wprowadzony za czasów Romana Giertycha narzucany odgórnie obowiązek noszenia mundurków we wszystkich podstawówkach i gimnazjach.

Teraz ma być bardziej swobodnie i liberalnie; tam gdzie dojdzie do porozumienia rodziców i dyrekcji mundurki będą, w pozostałych szkołach nikt nie będzie zmuszał do ich noszenia. Projekt ma wejść w życia w dwa tygodnie od daty jego ogłoszenia. PO na razie nie spieszy się z wprowadzeniem go w życie.

Nie ma najmniejszego sensu robić teraz zamieszania. Od nowego roku szkolnego projekt powinien obowiązywać - powiedziała Urszula Augustyn, wiceprzewodnicząca Komisji Edukacji Narodowej.

W projekcie posłów Platformy zapisano też, że nawet tam, gdzie jednolity strój obowiązuje, władze szkoły mogą na jakiś czas zawiesić wymóg jego noszenia.