Premier Donald Tusk i Lech Wałęsa będą i w Krakowie i w Gdańsku. Prezydent Lech Kaczyński tylko na Wybrzeżu, ale nie wiadomo, czy na wszystkich uroczystościach. Znamy już szczegóły obchodów 20-lecia obalenia komunizmu i wyborów z 1989 roku.

Prezydent inaczej rozkłada akcenty i nie da rady być w dwóch miejscach naraz. Chce być o 12 ze stoczniowcami na mszy przed stocznią, a o 11 w Krakowie rozpoczyna się spotkanie przywódców naszego regionu. Te uroczystości, w których prezydent zadeklarował chęć udziału, są do południa, czyli zaczynają się wcześniej. Z tego powodu jest trudność pogodzenia tych dwóch elementów - tłumaczy minister kultury Bogdan Zdrojewski:

Aleksander Szczygło sugeruje jednak, że prezydent był po macoszemu traktowany przy ustalaniu programu uroczystości na Wawelu. Pan premier Tusk mówił, że zaprasza, no i minister Nowak przygotował takie pismo, że się odbędzie 4 czerwca coś w Krakowie, ale nie potrafił określić co - mówi szef BBN-u:

Premier Tusk z Lechem Wałęsą zdążą więc dojechać z Krakowa do Gdańska na konferencję „Solidarność i upadek komunizmu”, ale nie wiadomo, czy tam spotkają prezydenta, bo decyzja jeszcze nie zapadła – mówi Szczygło. Nie wiadomo też, czy wszyscy razem będą na koncercie w stoczni, gdzie Wałęsa mu zburzyć symboliczne domino upadku komunizmu.