Siedem ogromnych murali wykonanych farbami pochłaniającymi zanieczyszczenia powstanie w tym roku w zachodniopomorskich miastach. Wykonawcy ekomalowideł zostaną wyłonieni w konkursie. Do tej pory wykonane w tej technologii rysunki powstały w Szczecinie i Szczecinku.

Setki metrów kwadratowych elewacji budynku pokrytej farbami fotokatalitycznymi działają tak samo jak zadrzewiony skwer. Pochłaniają i neutralizują zanieczyszczenia, np. składniki spalin samochodowych czy dymu papierosowego. W ubiegłym roku powstały dwa ogromne ekomurale - w Szczecinie przy rondzie Giedroycia i Szczecinku. W rozpoczynającym się roku ma powstać siedem kolejnych. -

Ekomurale wykonane w ubiegłym roku bardzo spodobały się mieszkańcom Pomorza Zachodniego i odwiedzającym nasz region. Odświeżają miejską przestrzeń, oczyszczają powietrze, promują ochronę środowiska. Te innowacyjne projekty przynoszą wiele korzyści, dlatego zdecydowaliśmy się na realizację kolejnych efektownych ekologicznych malowideł w sześciu miastach województwa - tłumaczy marszałek Olgierd Geblewicz.

Murale mają być wizualną reklamą Zielonego Regionu, zachętą do działań proekologicznych, ale przede wszystkim efektywnym filtrem powietrza. Dzięki zastosowaniu farb katalitycznych pomalowane fasady budynków będą pochłaniały składniki spalin - dwutlenek siarki, tlenki azotu, opary rozpuszczalników. Badania naukowe potwierdzają skuteczność fotokatalizy i nanokryształów dwutlenku tytanu, które są składnikiem farby i pełnią funkcję katalizatora, przyspieszając rozkład szkodliwych substancji.

Na malowanej powierzchni zachodzi reakcja utleniania, zasilana światłem. Pod wpływem promieniowania UV, tlenu i wilgoci toksyny ulegają rozkładowi. Przekształcają się w bezpieczne azotany i węglany. Szacuje się, że 1 metr kw. redukuje 0,44 g tlenków azotu dziennie.


Farba niszczy drobnoustroje i redukuje nieprzyjemne zapachy

Co ważne - farba wychwytuje nie tylko gazy, składniki spalin czy dymu papierosowego, ale również drobnoustroje. Niszczy bakterie, wirusy, grzyby.

Dwutlenek tytanu oczyszcza powierzchnię z bakterii trzy razy skuteczniej niż chlor. Działa też lepiej niż ozon. Innowacyjna farba redukuje również nieprzyjemne zapachy. Ponadto jej wielką zaletą jest samooczyszczanie. Pomalowana powierzchnia nie wymaga częstego odświeżania czy mycia.

Znana jest lokalizacja, wykonawcy zostaną wyłonieni w konkursie

Gdzie powstaną ekomurale? Dwa w Szczecinie, po jednym w Policach, Stargardzie, Wałczu, Połczynie-Zdroju i Goleniowie. Znane są już dokładne lokalizacje i powierzchnia ekomurali, ale nie wiadomo jeszcze kto je wykona.

Konkurs, który wyłoni najciekawsze projekty, zostanie ogłoszony w styczniu. Oceniana będzie wartość artystyczna, oryginalność prac, ale również możliwości techniczne i koszty wykonania. Projekt najwyżej ocenione przez komisję konkursową zostaną przeznaczone do realizacji.

Murale mają upiększyć i urozmaicić miejską przestrzeń. Powinny być artystyczną realizacją idei proekologicznej, a swym charakterem i tematyką w kreatywny i nieszablonowy sposób poruszać zagadnienia z zakresu ekologii.

Skłaniać do dyskusji na tematy związane z walką z zanieczyszczeniami środowiska wywoływanymi działalnością człowieka, wywoływać emocjonalne reakcje i prowokować refleksję odbiorcy na temat jego wpływu na kondycję środowiska, w którym mieszka. Dodatkowym atutem będzie nawiązanie do lokalnych wyzwań ochrony środowiska.

Zadaniem wykonawców będzie przygotowanie ciekawego projektu plastycznego, a także zakup atestowanych farb antysmogowych, zapewnienie rusztowania i innego sprzętu, przeprowadzenie prac przygotowawczych na malowanej powierzchni.

Ekologiczne murale powstaną w ramach projektu "Pomorze Zachodnie Zielony Region", który jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WZ 2014-2020.