​Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla południowo-wschodniej części Polski. Towarzyszące im porywy wiatru mogą dochodzić do 70 kilometrów na godzinę.

Jak przekazał IMGW, "prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h. Miejscami grad".

Synoptycy prognozują prawdopodobieństwo wystąpienia burz z gradem na 80 proc.

Alert obowiązuje w pasie od Ostrołęki poprzez Warszawę, Łódź, Radom, Kielce po południowe krańce Polski - obejmujące m.in. rejon Rybnika, Bielsko-Białej, Nowego Sącza, Krosna.

Wskazano, że w województwach: śląskim, małopolskim i podkarpackim aktywność burz największa będzie w godzinach wczesnoporannych oraz po południu i wieczorem.

Burze, zwłaszcza na obszarze wschodniej i centralnej Polski, nadal mogą być groźne. Może spaść do 30, nawet lokalnie na Podlasiu do 35 litrów deszczu na mkw. Porywy wiatru w burzach mogą osiągać do 70-75 km/h. Na północnym zachodzie też musimy liczyć się z burzami, ale one będą miały zdecydowanie niższe natężenie, może spaść w nich do 15 litrów deszczu na mkw., a porywy wiatru nie powinny przekroczyć 60 km/h - zaznaczył Kamil Walczak z Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

W centrum kraju alert obowiązuje w środę do wczesnych godzin porannych, a na południu - do późnych godzin wieczornych.