28 lipca to Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby. W 12 miastach Polski 4000 osób może dziś skorzystać z bezpłatnych badań przesiewowych anty-HCV. Będzie to możliwe w ramach akcji pod hasłem "Zbadaj się! Bądź świadomy!".

Badanie można wykonać w Gdańsku, Bydgoszczy, Białymstoku, Warszawie, Poznaniu, Kielcach, Opolu, Katowicach, Gliwicach, Tychach, Dąbrowie Górniczej i Rzeszowie, w wybranych punktach pobrań Diagnostyka, bez wcześniejszej rejestracji. Badanie nie wymaga też szczególnych, wcześniejszych przygotowań.

Lista miejsc, gdzie można wykonać bezpłatne badanie:

Gdańsk: ul. Polanki 117 i ul. Kołobrzeska 63 F

Bydgoszcz: ul. Markwarta 4-6

Białystok: ul. Antoniukowska 11

Warszawa: al. Prymasa Tysiąclecia 79A, al. Jana Pawła II 45a

Poznań: al. Solidarności 36, ul. Dąbrowskiego 77a

Kielce: ul. Jagiellońska 74, ul. Starodomaszowska 17

Opole: ul. Wodociągowa 4, ul. Reymonta 8

Katowice: ul. Mikołowska 53, pl. Wolności 1/1

Gliwice: ul. Rybitwy 2

Tychy: al. Bielska 130, ul. Niepodległości 98

Dąbrowa Górnicza: al. Piłsudskiego 92, ul. Szpitalna 13

Rzeszów: ul. Krakowska 16, ul. Krzyżanowskiego 6h

Co roku w wyniku działania HBV i HCV umiera 1,5 miliona osób. Wobec faktu, że już co 12. osoba na świecie zakażona jest jednym z tych wirusów, Światowa Organizacja Zdrowia uznała wirusowe zapalenie wątroby typu B i C za jedno z największych zagrożeń epidemiologicznych XXI wieku. Ustanowiony w 2010 roku Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby ma na celu podniesienie świadomości zdrowotnej społeczeństw i zwrócenie uwagi na problemy, wynikające z rosnącej liczby zakażonych.

Obchodzony 28 lipca Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby to dobra okazja, aby pomyśleć o swoim zdrowiu i zrobić prosty test z krwi, aby przekonać się, że jesteśmy zdrowi. To również doskonały moment, aby edukować całe społeczeństwo na temat wirusowego zapalenia wątroby typu B i C oraz konieczności prowadzenia profilaktycznych badań - mówi Barbara Pepke, Prezes Fundacji "Gwiazda Nadziei", działającej na rzecz osób z chorobami wątroby.

Większość zakażonych nie wie, że ma HCV. Test anty-HCV nie tylko zwiększa nasze możliwości wyleczenia ewentualnego wirusowego zapalanie wątroby typu C, zwłaszcza wobec faktu zwiększenia w Polsce dostępu do nowych terapii, ale przede wszystkim oznacza, że nie będziemy nieświadomie zakażać wirusem innych -  podkreśla Barbara Pepke.

(abs)