Rekordowe, 250-kilometrowe, radiowe połączenie WiFi chcą nawiązać studenci z Politechniki Wrocławskiej. To pierwsza taka próba w Polsce. Żacy pojawią się w sobotę na dwóch szczytach - Babiej Górze w Małopolsce i na Wielkiej Sowie na Dolnym Śląsku. Do ustanowienia rekordu studenci z koła naukowego Wireless Group przygotowują się od roku. Poprzedni rekord wynosi 218 km.

Studenci zaczęli od wyznaczenia dwóch wysokich punktów w odpowiedniej odległości. Padło na dwa szczyty w dwóch województwach - Babią Górę i Wielką Sowę. Między tymi miejscami jest bezpośrednia widoczność, która umożliwia nawiązanie takiego połączenia.

Na górze chcemy nawiązać połączenie za pomocą komunikatora. Przeprowadzimy także kilka testów. Chcemy sprawdzić swoje umiejętności i wiedzę zdobytą na studiach - mówi Mariusz Kondratowicz, prezes klubu.

Przygotowania i obliczenia trwają od ponad roku. Próba wiąże się z wieloma wyzwaniami - przyznają studenci. Poza znalezieniem odpowiednich miejsc to także kwestia logistyki. Żacy sami muszą skompletować sprzęt i wnieść go na dwa szczyty.

Część spakowano w plecakach, anteny będą wnosić na specjalnych uprzężach. Samo wyliczenie, ustawienie anten, uwzględniające krzywiznę ziemi też jest dużym wyzwaniem. Jedyna rzecz, na którą nie mamy wpływu, to pogoda - mówią członkowie klubu Wireless Group.

Grupa podzieliła się na dwie pięcioosobowe ekipy. W sobotę przed południem rozpocznie się zdobywanie dwóch szczytów. Próbę nawiązania połączenia zaplanowano między godzinami 12 a 14.

Studenci mają za sobą pierwszą udaną próbę. Test połączenia przeprowadzono pomiędzy szczytem Śnieżki a wieżowcem Politechniki Wrocławskiej we Wrocławiu. Połączenie udało się nawiązać na odległość 100 kilometrów.

Rekordowe połączenie będą nawiązywać: Mariusz Kondratowicz, Jakub Jochimiak, Marek Wesołowski, Karol Struk, Daniel Szostak, Mateusz Chudziński, Marcin Maroszek, Kamil Sadowy, Piotr Maks i Daniel Kosowski.

(mpw)