Od nowego roku gabinety dentystyczne będą działać na starych zasadach - uspokaja minister zdrowia Ewa Kopacz. W Faktach RMF FM mówiliśmy, że dentysta bez rentgena w gabinecie, nie będzie mógł liczyć na kontrakt z funduszem. Tak przepisy, przygotowane przez resort zdrowia interpretuje Narodowy Fundusz Zdrowia i nie zmienia w tej sprawie zdania.

Minister Kopacz zamierza przekonać do swoich racji NFZ tak, jak to zwykle robi, tuszując wpadki swojego resortu, czyli pisząc specjalne rozporządzenie: Rozporządzenie, które dzisiaj już jest po kierownictwie, które pozwoli – mimo, że nie mają tych aparatów rentgenowskich – zakontraktować te świadczenia na rok 2010.

W przyszłym roku będą więc obowiązywać stare zasady. W kolejnych latach czekają nas zmiany. Tu warto się zastanowić w przyszłości, jakie powinniśmy postawić sobie wymogi. Czy idziemy w dół i obniżamy jakość, czy podnosimy jakość. Wszystko to musi być nie w oderwaniu od rzeczywistości - dodaje minister Kopacz. W takim oderwaniu funkcjonuje niestety resort zdrowia.

Sprawa stomatologów jest już kolejną – po płaceniu za leczenie oparzeń – kwestią, którą ministerstwo musi naprawiać rozporządzeniem. Z takim bałaganem legislacyjnym nie mieliśmy do czynienia od dawna.