Gdyby wybory odbyły się w tę niedzielę, wygrałaby je Zjednoczona Prawica z poparciem na poziomie 30,1 proc. głosów - wynika z sondażu IBRiS dla Onetu. Mimo zwycięstwa miałaby jednak poważne problemy ze stworzeniem sejmowej większości - nawet przy założeniu, że weszłaby w koalicję z Konfederacją.

Z sondażu IBRiS dla Onetu wynika, że gdyby wybory odbyły się w niedzielę, do urn poszłoby tylko 50,8 proc. badanych. 40,8 proc. respondentów nie chce brać udziału w głosowaniu, a 8,4 proc. ma problem z jednoznaczną odpowiedzią na to pytanie. 

Jak rozłożyłoby się poparcie dla poszczególnych ugrupowań? Według sondażu, wybory wygrałaby Zjednoczona Prawica z poparciem na poziomie 30,1 proc. głosów. Drugie miejsce zajęłaby Koalicja Obywatelska, na którą chce głosować 20,2 proc. badanych, a trzecie - Polska 2050 Szymona Hołowni (12,1 proc.). 

Według badania, w sejmowych ławach zasiedliby również reprezentanci Konfederacji (8,6 proc.), Lewicy (7,3 proc.) i PSL - Koalicji Polskiej (6 proc.). Aż 15,7 proc. osób chcących wziąć udział w wyborach nie wie jeszcze, na kogo oddałoby swój głos. 

Jak wyglądałby podział mandatów?

Symulację podziału mandatów na podstawie sondażowych wyników wyborów przygotował dla Onetu prof. Jarosław Flis - socjolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wynika z niej, że Zjednoczona Prawica uzyskałaby 187 mandatów i musiałaby szukać koalicjantów, by uzyskać większość sejmową - co najmniej 231 głosów. 

Według symulacji, Koalicja Obywatelska może liczyć na 119 mandatów, Polska 2050 - na 63, Konfederacja - na 39, Lewica - na 30, PSL - na 23, a Mniejszość Niemiecka - na 1.

Jak mogą wyglądać potencjalne koalicje? Onet wylicza, że gdyby Zjednoczona Prawica chciała rządzić razem z Konfederacją, wspólnie miałyby 226 głosów i potrzebowałyby jeszcze jednego ugrupowania lub 5 posłów z obecnej opozycji. 

Gdyby większość chciała zbudować opozycja, potrzebna byłaby koalicja aż 4 ugrupowań - Koalicji Obywatelskiej, Polski 2050, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Lewicy - wtedy udałoby się zebrać 233 głosy. 


Sondaż został przeprowadzony przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS w dniu 13 stycznia 2022 r. na ogólnopolskiej próbie 1,1 tys. osób metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

Cały sondaż dostępny jest tutaj