Sharon Stone, amerykańska aktorka, producentka i działaczka dobroczynna odebrała w Warszawie Nagrodę Pokoju. Nagroda została jej wręczona na zakończenie XIII Światowego Szczytu Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla.

Stone została nagrodzona za "solidarne działanie na rzecz ludzi walczących z tragedią HIV i AIDS oraz za niesienie im nadziei".

Ceremonia odbyła się w Teatrze Wielkim. Nagrodę Sharon Stone wręczyli: Dalajlama XIV, Lech Wałęsa, Betty Williams oraz Shirin Ebadi.

Sharon Stone o nagrodzie: Dzielę się nią z wami

Trzymam w górze tę nagrodę, bo dzielę się nią z wami - mówiła Sharon Stone. Aktorka wspomniała czasy, gdy słowo AIDS było niejako zakazane i nie wypowiadało się go publicznie.

Byłoby tak do dziś, gdyby nie Elizabeth Taylor. Dzięki niej możemy dziś korzystać z tego, co do tej pory udało się osiągnąć w walce z AIDS. Wiele się od niej nauczyłam. Gdy miałam problemy zdrowotne, była ze mną w stałym kontakcie (...), było to dla mnie bardzo ważne - zaznaczyła.

Stone, jedna z najpopularniejszych aktorek filmowych na świecie, poza pracą filmową od niemal 20 lat prowadzi także działalność dobroczynną.

Od 1995 roku aktorka jest jedną z głównych rzeczniczek American Foundation for AIDS Research, międzynarodowej organizacji, wspierającej badania nad AIDS i wirusem HIV. Stone wspiera także Ruch Obrony Praw Człowieka, walczy o prawa mniejszości homoseksualnej, a także zbiera fundusze dla regionów dotkniętych kataklizmami. Aktorka bierze także udział w aukcjach charytatywnych i działa na rzecz badań nad rakiem piersi.

Za działalność dobroczynną i edukacyjną otrzymała liczne nagrody i wyróżniania, m.in. w 1999 r. nagrodę "Robin of Hope", przyznaną przez AIDS Awareness Committee of Academy of Television Arts & Sciences. Rok później Human Rights Campaign nagrodziła ją "Humanitarian Award".