Senat przyjął bez poprawek ustawę o Sądzie Najwyższym. Ustawa przewiduje m.in. możliwość przeniesienia obecnych sędziów SN w stan spoczynku. Opozycja, według której ustawa jest niekonstytucyjna, apeluje o weto prezydenta. Piątek był także kolejnym dniem protestów przeciwko zmianom w sądownictwie. Kilkaset osób zebrało się przed Sądem Najwyższym w Warszawie, protesty odbyły się również w innych miastach.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :


02:17

To nie jest przegrana wojna - mówił do zgromadzonych Borusewicz. Klich dodał: "Zrobiliśmy to, co dało się zrobić". Jesteście wspaniali, to wy bronicie dzisiaj honoru polskiej demokracji - powiedział senator.

W trakcie tych przemówień, teren parlamentu opuszczały kolejne limuzyny, w kierunku których demonstrujący krzyczeli: "Hańba!" i "Zablokujcie!".

Zebrani pod Senatem wołają też "Nie wyjdziecie!", "Blokujemy!", "Wolne sądy!" i "Zamach stanu!".

02:01

Protestujący przed parlamentem na wieść o wyniku głosowań zaczęli wznosić okrzyki "Targowica!", "Zdrajcy!", "Hańba!" i "Demokracja!". Do protestujących wyszli następnie senatorowie PO. 

01:57

Senat w głosowaniu przyjął ustawę o Sądzie Najwyższym bez poprawek. Za przyjęciem ustawy bez poprawek głosowało 55 senatorów, 23 było przeciw, a 2 wstrzymało się. Opozycja przyjęła wyniki głosowania okrzykami "Wolne sądy".

Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzeja Dudy. Na jego decyzję czekają już dwie inne ustawy dotyczące sądownictwa: nowela ustawy o KRS oraz nowela Prawa o ustroju sądów powszechnych.

00:56

Senat nie zgodził się na odrzucenie nowej ustawy o Sądzie Najwyższym, o co wnosiła PO. 

01:47

Na chwilę przed głosowaniem głos zabrał Jan Rulewski (PO). Ta ustawa pozostaje w głębokim konflikcie z konstytucją i innymi prawami - powiedział. 

01:21

Senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji przyjęła ustawę o SN bez poprawek.

01:12

Do godz. 1.35 przerwa w obradach Senatu. Potem głosowania nad ustawą o Sądzie Najwyższym.

00:44

Senatorowie PO podziękowali osobom protestującym w Polsce przeciwko zmianom w sądownictwie. Bogdan Borusewicz powiedział, że "presja ma sens".

00:36

Chodzi o to, by odebrać prawo obywatelom do bezstronnego wyroku - powiedział senator PO Bogdan Klich po debacie w Senacie o proponowanych przez PiS zmianach w sądownictwie. Jak stwierdził, Polska jest w "momencie przełomowym". Dziś podczas głosowania okaże się, kto opowiada się po stronie demokracji - dodał. 

00:01

Pikietą przed konsulatem RP w Kolonii w piątek wieczorem rozpoczęła się seria protestów przeciwko reformom polskiego wymiaru sprawiedliwości organizowana przez proeuropejski ruch społeczny Puls of Europe. Podczas weekendu protesty odbędą się w kilku miastach Niemiec i Europy.

W Kolonii przed konsulatem RP późnym wieczorem zgromadziło się około 200 osób - poinformowała współorganizatorka spotkania Marzanna Dyjak-Diederich. Uczestnicy pikiety odśpiewali hymny Polski i Unii Europejskiej. Mówcy zwracali uwagę na znaczenie trójpodziału władz i niezależności sądów. Zostańcie z nami! - wołano.

W Berlinie w miejscu, gdzie budowana jest polska ambasada, wieczorem zebrało się około tysiąca osób. 

W wiecu wzięła udział polska modelka pracująca w Stanach Zjednoczonych Anja Rubik. Polski Sąd (Najwyższy) przestał być niezależny, lecz jest w rękach partii. Bardzo martwi mnie to, co stanie się w przyszłości z wolnością mniejszości - powiedziała modelka dziennikarzom.

W sobotę i niedzielę pikiety odbędą się w Luksemburgu, Rzymie, Paryżu, Frankfurcie nad Menem, Bremie, Monachium i ponownie w Berlinie.

23:38

W piątek przed willą w Juracie, gdzie Andrzej Duda spędza urlop, odbył się protest, w którym udział wzięło około pół tysiąca osób, głównie turystów. Protestujący zapowiedzieli że jeśli zajdzie taka potrzeba, w sobotę wrócą przed prezydencka willę. 

23:25

Sądownictwo w Polsce wymaga gruntowej zmiany, wszyscy tutaj obecni o tym wiemy. Mamy odwagę przedstawić zmiany, które w naszym przekonaniu idą we właściwym kierunku - ocenił Zbigniew Ziobro. Dodał, że nie może powiedzieć, iż są to zmiany doskonałe, idealne.

Chciałbym, żeby takie były, ale my nie znamy takich i chyba wy też nie znacie, bo nie przedstawialiście innych - powiedział.

W ocenie ministra, wprowadzany mechanizm będzie zagwarantowany również "dla wszystkich kolejnych ekip, które będą rządzić Polską". My nie będziemy rządzić Polską wiecznie, może w przyszłości państwo lub ktokolwiek inny przejmiecie tę pałeczkę. Jestem jednak przekonany, że nie ma gorszego rozwiązania, niż utrzymanie modelu korporacyjnego - powiedział.

Ziobro pokazał też senatorom kartkę, którą - jak powiedział - dostał od jednego z sędziów, który mówił mu jak przebiegają wybory do Krajowej Rady Sądownictwa. Ta karteczka opisuje nazwiska, na które miał zagłosować - powiedział.

23:15

Około tysiąca osób demonstruje za budynkiem parlamentu. Wiele z nich przeniosło się na Wiejską z manifestacji przed Sądem Najwyższym.

23:07

"Polski rząd kontynuuje działania legislacyjne, które wydają się podważać niezależność władzy sądowniczej i osłabiać państwo prawa w Polsce. Zachęcamy wszystkie strony, by zapewniły, że jakakolwiek reforma sądownictwa nie będzie prowadzić do naruszenia konstytucji Polski lub międzynarodowych zobowiązań prawnych oraz poszanowania zasad niezależności sądownictwa i rozdziału władz" - napisano w oświadczeniu Departamentu Stanu USA.



Tłumaczenie oświadczenia możecie zobaczyć TUTAJ.

22:56

Departament Stanu USA wzywa Polskę do zapewnienia, że wprowadzane reformy nie naruszają konstytucji.

22:42

Od kilkunastu godzin w Senacie trwa debata w sprawie nowej ustawy o Sądzie Najwyższym. Nie wiadomo jeszcze, kiedy odbędzie się głosowanie.

Zgodnie z przyjętą przez Sejm w czwartek ustawą, utworzone mają być m.in. trzy nowe Izby Sądu Najwyższego, w tym Izba Dyscyplinarna. Zmienić ma się także tryb powoływania sędziów SN, a wszyscy obecni sędziowie SN mogą zostać przeniesieni w stan spoczynku.

22:33

Ta zmiana jest dobrą zmianą w zakresie jakości standardów demokracji - powiedział w Senacie minister Zbigniew Ziobro.

Minister przypomniał, ze zrealizowany już został inny element, do którego zobowiązał się rząd PiS. Była to reforma prokuratury i połączenie na nowo urzędu Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego.

Adresaci tych zarzutów, które były wówczas formułowane, jak również autorzy rozmaitych opinii, są ci sami. Adresatem jest polskie społeczeństwo, które usiłowało się wówczas straszyć tym, że rzekomo chcemy upolitycznić polską prokuraturę - powiedział Ziobro.

Jak ocenił, po ponownym połączeniu urzędu Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego "Polacy zobaczyli dobrą zmianę". Podał przykład mieszkańców Warszawy, którzy "byli wyrzucani ze swoich domów przez czyścicieli kamienic". Dzisiaj prokuratura prowadzi już ponad 150 śledztw, które doprowadziły do zatrzymania procederu wyrzucania setek ludzi z kamienic. Ludzie wreszcie poczuli się bezpiecznie - powiedział Ziobro.

22:26

Nagranie wideo z protestu w Krakowie. 

22:22

22:18

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powiedział, że program wyborczy PiS uczciwie zakładał te zmiany, które są dziś wprowadzane. Zmianie ulegną zasady wyłaniania kandydatów na sędziów - cytował fragmenty programu. Dodał, że przewidywał on też, że minister sprawiedliwości nie może zajmować się tylko sprawami administracyjnymi sądownictwa, a SN będzie sądem dyscyplinarnym dla sędziów.

Nikt nie ma prawa, jeśli szanuje zasady demokracji, kwestionować tego, że dziś właśnie realizujemy ten program - mówił minister, dodając, że wyborcy mogli wybierać między różnymi programami wyborczymi. Wybrali, jak wybrali, to jest mechanizm demokracji - dodał.

Kto się teraz nam dziwi, że chcemy być konsekwentni? - pytał Ziobro, odpowiadając sam sobie, że "może ta część elit, która przywykła, że w czasie kampanii jedno się mówi, a drugie robi".

22:15

Były opozycjonista z czasów PRL Władysław Frasyniuk apelował podczas protestu przed Sądem Najwyższym, by - tak jak młodzi ludzie z różnych organizacji skupili się w obecnej sytuacji razem, razem była też cała opozycja. To wyjątkowy moment w historii Polski, w którym zanikają różnice, ważna jest obrona Konstytucji - mówił.

W sytuacji zagrożenia my wszyscy stajemy razem, w obronie sztandaru. Ta demonstracja jest dowodem na to, że szacunek dla Konstytucji i flagi państwowej jest ważny dla obywatelek i obywateli. Nie pogodzimy się z zamachem stanu - powiedział.

22:12

Reforma wymiaru sprawiedliwości, w tym sądownictwa, była naszym wyborczym zobowiązaniem. Nie rzucaliśmy słów na wiatr - mówił w Senacie podczas debaty nad nową ustawą o Sądzie Najwyższym minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Sprawny, profesjonalny, działający uczciwie wymiar sprawiedliwości jest marzeniem wielu Polaków. Niestety, póki co jest marzeniem, które nasze ugrupowanie PiS i Zjednoczonej Prawicy zobowiązało się  w swoim programie zrealizować - powiedział.

Nie udawaliśmy, że chcemy pozorować reformę wymiaru sprawiedliwości, traktowaliśmy z całą powagą i serio naszych wyborców - mówił Ziobro.

21:54

Na ulice ponad 100 miast w całym kraju wyszli Polacy, by demonstrować w obronie niezawisłości sądów. Kilkaset osób zebrało się w okolicach prezydenckiej rezydencji w Juracie na Półwyspie Helskim, gdzie Andrzej Duda spędza urlop. Apelują, by zawetował sądowe ustawy autorstwa Prawa i Sprawiedliwości.

Przed sądem okręgowym w Krakowie także zebrali się protestujący. "Wolność - kocham i rozumiem" - to pierwsze słowa wykrzyczane przez liderów tej manifestacji. Pojawiły się bało-czerwone i unijne flagi, w rękach demonstrujący mają świece.

Z kolei w Lublinie przed sądem okręgowym zebrani krzyczą "Wszyscy razem pięści w górze, weto przeciw dyktaturze".

Tłum także w Poznaniu, tym razem w parku Mickiewicza. Organizatorzy codziennie przygotowują nowe naklejki, które naklejają na ubrania. Jedno z dzisiejszych haseł to "Dość".

Kilkaset osób zebrało się na proteście przed gmachem sądu w Zakopanem. Wśród manifestujących są miejscowi, ale także turyści.

Musimy pokazać, że jesteśmy i że nie zgadzamy się z tym, co się dzieje w Polsce - usłyszała dziennikarka RMF FM od manifestujących przed siedzibą sądu okręgowego w Katowicach.

Kończy się z kolei manifestacja przed gmachem Sądu Najwyższego w Warszawie. Uświetnił ją łańcuch światła i okrzyki "Chcemy weta". To apel do prezydenta o zawetowania trzech kontrowersyjnych ustaw dotyczących sądownictwa.

21:06

20:58

"Adrian - zostań Andrzejem" - z takim hasłem maszerują przed prezydencką rezydencję w Juracie przeciwnicy zmian w sądownictwie.

Przed willą, w której prezydent spędza urlop, chcą apelować o zawetowanie sądowych ustaw autorstwa PiS.

20:56

"Wolność, równość, demokracja" i "obronimy konstytucję" - między innymi te hasła skandują zebrani przed Sądem Najwyższym. Przeciwko reformom sądownictwa na placu Krasińskich w Warszawie manifestuje nieco ponad tysiąc osób. Demonstracja będzie się przenosić w okolice parlamentu.

20:50

Przed budynkiem Senatu od strony parku zgromadziło się ok. 300 osób, także trzymających flagi i wznoszących okrzyki "Wolne sądy". Od ogrodzenia Parlamentu oddzieleni są kordonem policji. Co jakiś czas do manifestujących wychodzą senatorowie PO. 

20:29

Państwo już dawno zawyrokowaliście: kluczowe ustawy PiS są totalnie niezgodne z konstytucją i nie nadają się do niczego - zwrócił się Marek Pęk z PiS w senackiej debacie nad nową ustawą o Sądzie Najwyższym. Wszyscy występujecie w uzurpatorskiej roli Trybunału Konstytucyjnego, łącznie z obecnym tu panem Rzecznikiem (Praw Obywatelskich) - dodał. Ocenił, że "wprowadza to sztuczną atmosferę jakiegoś przewrotu". Tymczasem w naszym programie podkreślaliśmy konieczność reformy wymiaru sprawiedliwości - zaznaczył Pęk.

Oświadczył, że o "wiele większa rzesza niż ta, która głośno krzyczy w dużych miastach", popiera reformę sądownictwa. Według niego, reforma jest konieczna, bo "tak naprawdę od 1989 r. nie było gruntownej reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce". Środowisko sędziowskie nie przeszło ani lustracji, ani wymiany pokoleniowej - ocenił. Według Pęka, system dyscyplinarny dla sędziów "nie działa". Jak mówił, gdyby "działał dobrze, to nikt by tego nie ruszał".

My chcemy państwa prawa, ale nie państwa elit prawniczych - ocenił Pęk. Reformę przeprowadzamy w trosce o demokrację - dodał.

20:11

Kilkaset osób protestuje przed Sądem Najwyższym w Warszawie. Trwa kolejny wiec sprzeciwu wobec zmian w sądownictwie.

Na placu Krasińskich jest mniej ludzi niż wczoraj. Zgromadzeni twierdzą, że pomimo zmęczenia, protestować trzeba.

Nie ma natomiast polityków. Na scenie pojawił się z kolei były prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzej Rzepliński i przypomniał o jednej zasadniczej kwestii konstytucyjnej. Sędziowie są nieusuwalni - mówił.

Przed profesorem Rzeplińskim powiewały biało-czerwone flagi, a także unijne.

18:54

Senator Prawa i Sprawiedliwości Aleksander Bobko złożył pięć poprawek legislacyjnych do ustawy o Sądzie Najwyższy. Kwestionuje m.in. wygaszenie kadencji I prezes SN. Jeśli Senat przyjmie poprawki, ustawa trafi z powrotem do Sejmu.

Zgłoszone przez senatora poprawki mają - jak wyjaśnił - zapewnić ciągłość wykonywania funkcji przez I prezesa SN, wybranego przed wejściem w życie zapisów regulacji.

Senator wyjaśniał, że konstytucja mówi wyraźnie "o mianowaniu przez prezydenta I prezesa SN na okres sześciu lat". Nie ma tam żadnej możliwości skrócenia tej kadencji w trybie konstytucyjnym. Stąd nie bardzo rozumiem, na jakiej zasadzie ustawa miałaby skrócić kadencję aktualnie urzędującego pierwszego prezesa SN - dodał.

Jak powiedział, "konstytucja (..) jest wiążąca i zmiana tej umowy musi dokonywać się wedle określonych, przyjętych wspólnie zasad". Bez tego posuwamy się w bardzo niedobrą stronę - zaznaczył.

Stąd nie jest to łatwe, ale nie jest trudne, zgłaszam pięć poprawek mających na celu zapewnić ciągłość wykonywania funkcji przez I prezesa SN powołanego przed dniem wejście w życia ustawy, przy poszanowaniu zapisów konstytucji - powiedział senator.

18:37

Po ponad siedmiu godzinach debaty w Senacie nad nową ustawą o Sądzie Najwyższym, zaczęły się indywidualne wystąpienia senatorów. Nie wiadomo, jak długo mogą potrwać. Do głosu zapisało się wielu senatorów PO.

18:09

Od godziny 9 w Senacie trwa debata nad ustawą. Komisja senacka opowiedziała się za przyjęciem jej bez poprawek. Rzecznik Prawo Obywatelskich Adam Bodnar zaapelował do senatorów, by zastanowili się nad skutkami procedowanej regulacji.

Senat zawsze słynął z tego, że był izbą refleksji, zawsze słynął z tego, że tutaj senatorowie zastanawiali się nad brzmieniem różnego rodzaju regulacji, szczególnie tych, które mogą mieć znaczenie ustrojowe, mogą mieć konsekwencje dla ochrony praw i wolności jednostki - powiedział.

Dodał, że w jego ocenie to, co obserwujemy w ciągu ostatnich dni "to jest kwestia naruszenia standardów demokratycznych, w kontekście sposobu procedowania i prac na ustawą o SN". To jest ustawa o znaczeniu ustrojowym, ustawa, która może być wręcz postrzegana jako zmiana porządku Rzeczpospolitej bez zmiany konstytucji. Tym bardziej zasługuje na refleksję - powiedział.

17:58

Nie można z kilku wypadków czynić ekstrapolacji na dziesięciotysięczną populację sędziów polskich(...) To raczej problem tkwi w mechanizmach naboru sędziów. Chociaż też nie do końca, bo pewnych rzeczy nie sposób przewidzieć - mówił w Senacie prezes Izby Karnej Sądu Najwyższego Stanisław Zabłocki.

Podkreślił, że takie zachowania sędziów są całkowicie nieakceptowalne. Tylko mam jedno pytanie - dlaczego to, że pani sędzia w Łodzi zachorowała i zrobiła to, co zrobiła albo, że pan prezes sądu apelacyjnego zrobił to lub co innego, ma uzasadnić wysłanie wszystkich sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku? - mówił Zabłocki.

Mógłbym się z tym zgodzić, z tą przedziwną konstrukcją, gdyby ktoś mi pokazał jedną rzecz, że te nowe rozwiązania mogą zapewnić większe możliwości zapobiegania tego typu sytuacjom - podkreślił Zabłocki.

17:22

Ministerstwo sprawiedliwości ignoruje ewidentne rozbieżności w ustawie o Sądzie Najwyższym. W jednym artykule mowa jest o wskazaniu prezydentowi pięciu kandydatów na pierwszego prezesa Sądu Najwyższego, w innym - o trzech.

Resort sprawiedliwości nie zaprzecza, że taka sprzeczność jest. Próbuje jednak tłumaczyć, że jeden artykuł tej samej ustawy jest ważniejszy od drugiego - pierwszeństwo w tej sytuacji, zdaniem ministerstwa, ma zapis mówiący o tym, że prezydent dostaje na biurko nazwiska 5 kandydatów na prezesa, a nie ten, że Zgromadzenie Ogólne SN wskazuje tylko trzech. To jest norma, która jest przesadzająca. Zgromadzenie Ogólne przedstawi 5 kandydatów panu prezydentowi, nie 3. Norma w artykule 18 jest normą kompetencyjną, która ma w tym momencie drugorzędne znaczenie - tłumaczył wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

16:27

Zbigniew Ziobro: Nie ma zagrożenia odwołania członków Państwowej Komisji Wyborczej.

Wcześniej wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł mówił, że przeniesienie obecnych sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku może oznaczać konieczność wyboru trzech nowych członków Państwowej Komisji Wyborczej, na miejsce sędziów SN będących obecnie w składzie PKW.

16:09

Powiedzmy sobie otwarcie, nie łudźmy się, to będzie sąd bez pani profesor (I prezes SN Małgorzaty) Gersdorf, że to będzie sąd bez sędziego Zabłockiego, bez sędziego (Michała) Laskowskiego, nie wiem, mogę tu wymieniać nazwiska swoich znakomitych kolegów. To naprawdę nie o to chodzi. To chodzi o to, że to będzie nie ten sąd, o którym mowa w polskiej konstytucji i to jest moją wielką troską i dlatego bardzo państwa proszę, żebyście państwo nad tym aspektem nowelizacji, a właściwie nie nowelizacji, tylko uchwalania zupełnie nowej ustawy o SN, się pochylili - powiedział prezes Izby Karnej Sądu Najwyższego Stanisław Zabłocki.

15:58

Sąd Najwyższy powinien stać na straży wartości chrześcijańskich, które są kolebką naszej cywilizacji - powiedział wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

Wartości chrześcijańskie są kolebką naszej cywilizacji - podkreślił. Wiceminister cytował m.in. treść konstytucji Malty, w której zapisane jest, że "religią Malty jest religia Rzymskokatolickiego Kościoła Apostolskiego". W konstytucji Grecji przywołał cytat, który mówi, że "dominującą religią jest religia Wschodnioprawosławnego Kościoła Chrystusowego".

Sąd Najwyższy w związku z tym powinien stać na straży wartości, które są kolebką naszej cywilizacji - podkreślił.

15:29

Wiceszef resortu sprawiedliwości powiedział, że oczekiwania społeczne są jednoznaczne. Model korporacyjny, podatny na korporacjonizm, na kliki, kumoterstwo, który ma miejsce w sytuacji, gdzie to sędziowie mają przeważający wpływ na obsadę rad sądowniczych jest już passe - powiedział wiceminister sprawiedliwości.

Jak mówił, taki model jest "passe" dawno w Europie. Jak wskazywał, w Belgii Sąd Najwyższy jest powoływany przez króla z listy sporządzonej przez Izbę reprezentantów albo Senat. W Danii - jak mówił - SN powołuje minister sprawiedliwości zgodnie ze wskazaniami Rady Sądownictwa. W Hiszpanii powołanie do SN następuje rozporządzeniem królewskim na wniosek Naczelnej Rady Sądowniczej wraz z kontrasygnatą ministra sprawiedliwości, a w Holandii król powołuje sędziów na wniosek drugiej izby Stanów Generalnych - niższej izby parlamentu, w Irlandii - prezydent na wniosek rządu, a na Litwie Sejm z nominacji prezydenta.

Natomiast w Niemczech, jak mówił Warchoł, politycy wspólnie z ministrami sprawiedliwości wybierają Sąd Najwyższy. Sąd Najwyższy niemiecki nie ma w żadnym punkcie etapu powoływania sędziów SN wpływu na to, kto będzie sędzią Sądu Najwyższego. Nie ma sytuacji, z którą mamy do czynienia w naszym kraju, że to sędziowie SN wybierają sobie swojego przyszłego kolegę - przekonywał Warchoł.

14:58

Składam wniosek o zaprzestanie zadawania pytań do pana ministra Warchoła i przejście do dyskusji. Uważam, że te pytania się powtarzają. (To) w ogóle nic nie wnosi do dyskusji - powiedział Marek Martynowski uzasadniając składany przez siebie wniosek o zakończenie tego etapu debaty. Wniosek Martynowskiego poparło 46 senatorów, przeciw było 20, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Takie rozstrzygnięcie wywołało protesty senatorów PO. Senator Bogdan Klich złożył wniosek przeciwny.

To jest druga próba - obawiam się, że również skuteczna - zakneblowania ust opozycji. A tak naprawdę uniemożliwienia zadawania pytań, do których upoważnili nas wyborcy, bo wyborcy, obywatele, obywatelki chcą wiedzieć, co sądzi ministerstwo sprawiedliwości. Ta ustawa jest niekonstytucyjna, o tym wiemy wszyscy, ta ustawa jest niezgodna z zasadą państwa prawa i o tym wiemy wszyscy, a państwo próbują w ten sposób zamykać nam usta, doprowadzić do tego, żeby Polki i Polacy o tym się nie dowiedzieli - powiedział Klich.

14:52

Wszystkie gwarancje dla pracowników Biura Studiów i Analiz Sądu Najwyższego wynikające ze stosunku pracy zostają zachowane - zapewnił wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

W czwartek pracownicy Sądu Najwyższego zaapelowali do władz i związków zawodowych o ochronę ich praw pracowniczych. Obawiają się, że nowa ustawa o SN spowoduje wymianę kadr.

O kwestię możliwych zagrożeń utraty pracy przez pracowników SN pytali wiceministra Warchoła senatorowie PO podczas dzisiejszej dyskusji w Senacie o nowej ustawie. Czy w takich przypadkach, jeśli osoby te będą zwalniane, to będą obowiązywały postanowienia Kodeksu pracy na przykład chroniące kobiety w ciąży? - pytał Jerzy Wcisła z PO.

Warchoł przypomniał, że są to rozwiązania analogiczne, jak w przypadku kilku ustaw wcześniejszych, w tym ustawy o KRS, czy ustawy o Służbie Cywilnej.

Nie ma żadnego ryzyka, aby dochodziło do sytuacji, w której na przykład kobiety w ciąży nie będą objęte ochroną. Wszystkie gwarancje wynikające ze stosunku pracy zostają zachowane - zapewnił Warchoł. Zobowiązał się także udzielić szczegółowej odpowiedzi w tej kwestii na piśmie.

14:33

"Panie Prezydencie, dziś staje pan przed próbą, której wierzę, że pan sprosta. Patrzy na to Naród Polski - wszyscy obywatele Rzeczypospolitej" - pisze I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf do prezydenta Andrzeja Dudy. 

Profesor Gersdorf prosi prezydenta o spotkanie i rozpoczęcie pozbawionej emocji dyskusji na temat reformy sadownictwa. 

13:51

Stosujemy bardzo starannie, bardzo troskliwie punkty regulaminu, tak aby nie można było postawić zarzutu, że ustawa o Sądzie Najwyższym jest procedowana niezgodnie z regulaminem - powiedział na briefingu marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Te głosy, które pojawiają się ze strony senatorów, polityków PO, mówiących o tym, że ogranicza się możliwość zadawania pytań, czy nie stosuje się praw demokracji są absolutnie nieprawdziwe - podkreślił.

13:43

Przeniesienie obecnych sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku może oznaczać konieczność wyboru trzech nowych członków Państwowej Komisji Wyborczej, na miejsce sędziów SN będących obecnie w składzie PKW - ocenił wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Warchoł odpowiadając na pytania senatorów zastrzegł jednak, że jest to tylko jego "opinia na gorąco" i kwestia ta wymaga dokładnego przeanalizowania.

Obecnie w składzie Państwowej Komisji Wyborczej jest trzech sędziów Sądu Najwyższego: Wiesław Kozielewicz, Wiesław Błuś i Krzysztof Strzelczyk.

13:00

Po ponad dwóch godzinach obrad ws. nowej ustawy o Sądzie Najwyższym Senat przyjął wniosek Marka Martynowskiego (PiS) o zakończenie etapu pytań do sprawozdawców komisji i przejście do pytań do przedstawiciela resortu sprawiedliwości. Wniosek Martynowskiego poparło 55 senatorów, przeciw było 22, nikt nie wstrzymał się od głosu. Takie rozstrzygnięcie wywołało protesty senatorów PO, którzy skandowali: "Skandal, skandal". Stała się rzecz haniebna. Na wniosek przewodniczącego klubu senackiego PiS zamknięto bardzo ważny punkt debaty o SN, większość senacka zamyka nam usta  - mówił Sławomir Rybicki (PO).

Obecnie na pytania senatorów w sprawie nowej ustawy o SN odpowiada wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. 

12:00

Senatorowie PiS z dystansem odnoszą się do demonstracji Jana Rulewskiego. Nie atakują go za to, ale podkreślają jego piękną kartę opozycyjną z lat 80. Mówią, że za to należy mu się szacunek, ale podkreślają też, że z tą formą demonstracji politycznych się nie zgadzają. Nie zgadzamy się z jego happeningami. Nie ma powagi Senat, jeżeli ktokolwiek z senatorów zachowuje się niepoważnie - mówił Jan Żaryn, historyk i senator PiS. Nie nam komentować gust Jana Rulewskiego - mówił z kolei senator Jackowski.   

11:00

Senatorowie PO zadają dziesiątki pytań, by opóźnić głosowanie nad zgłoszonym przez nich wnioskiem o odrzucenie ustawy, wnioskiem z góry skazanym na przegraną. Dopiero potem zacznie się właściwa debata. 

10:12

Senator Jan Rulewski, pobity i więziony w latach 80. Przemawiał na forum Senatu w swoim starym, więziennym drelichu. Polska powoli, ale systematycznie zamienia się w zakład karny - mówił podczas senackiej debaty. Zakłada karny to dzisiaj przede wszystkim szalejący prokurator, który zwie się ministrem sprawiedliwości, postać Polski to dzisiaj to nie Temida, to prokurator Ziobro - powiedział senator PO. Ocenił, że "Polską rządzi prokurator i strach". 

10:08

Opozycja opóźnia prace w Senacie składając wnioski formalne. Wcześniej próbowała zablokować wprowadzenie pod obrady ustawy o Sądzie Najwyższym - to kluczowe głosowanie przegrała. Senator Bogdan Klich wnioskował o przerwę do czasu wyprowadzenia z budynku parlamentu sił policyjnych. Nie będziemy obradować patrząc na policyjne pałki i pistolety - mówił. Senator Borusewicz wnioskował o przesunięcie obrad d jutra tak, by PiS przyjął "swoją ustawę" w symbolicznym dniu 22 lipca, w dniu komunistycznego święta PKWN. Nawiązań do byłego systemu jest więcej.

9:50

"Nie spełnia wymogów nałożonych na ustawodawcę w Konstytucji". "Budzi wątpliwość co do zgodności z Konstytucją". "Nie pozwala uznać za zgodne z Konstytucją". Tak konkretne przepisy z ustawy o Sądzie Najwyższym ocenia Biuro Legislacyjne Senatu. Senaccy prawnicy wytykają przepisom przyjętym przez Sejm między innymi naruszanie trójpodziału władzy. Chodzi na przykład o to, że minister sprawiedliwości będzie miał wpływ na postępowania dyscyplinarne prowadzone wobec sędziów. A przecież - jak czytamy w tej opinii - "sądy i Trybunały są władzą odrębną i niezależną od innych władz". Wątpliwości senackich prawników budzi też to, że szef resortu sprawiedliwości będzie miał prawo wglądu w to, co robią sądy dyscyplinarne - i będzie mógł na to reagować - jeszcze przed wydaniem orzeczenia. Kolejna uwaga dotyczy tego, że minister sprawiedliwości ma wskazywać Krajowej Radzie Sądownictwa, którzy sędziowie będą mogli dalej pracować w Sądzie Najwyższym, a którzy przejdą w stan spoczynku. Senacka ekspertyza podkreśla, że będzie się to działo "w sposób uznaniowy i bez wyraźnych ustawowych wskazówek", co znów rodzi wątpliwości konstytucyjne.

9:42

Senator Rulewski przyszedł na posiedzenie Senatu w więziennym drelichu. Tak zamierza zabierać głos w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym.

9:16

W Senacie opozycja zapewne spróbuje nie dopuścić, by ustawę o Sądzie Najwyższym została włączona do porządku obrad. To - jak zauważa nasz dziennikarz Mariusz Piekarski - może oznaczać kolejny dzień przepychanek prawnych awantur. Potem w czasie burzliwej debaty opozycja zamierza ponownie złożyć wszystkie poprawki, które w nocy jednym głosowaniem zostały odrzucone na senackiej komisji praworządności. Chodzi o to, żeby maksymalnie wydłużyć prace nad ustawą. Bogdan Klich z PO sugeruje, że senatorowie opozycji są gotowi na ostrzejsze kroki. To już nie jest izba refleksji, izba refleksji skończyła się wraz z zablokowaniem refleksji przez PiS - powiedział senator Klich. Jeśli opozycja uda się złożyć choćby jedną poprawkę, musi być zwołana ponownie komisja.

9:02

Czas na senat. Ustawa o Sądzie Najwyższym trafia właśnie pod obrady wyższej izby parlamentu. To kolejny punkt na legislacyjnej drodze pełnej parlamentarnych przeszkód przy wtórze głośno protestujących na ulicach. Na końcu będzie prezydent, z piórem w dłoni. 

8:57

270 osób wylegitymowała policja po wczorajszych protestach przed Sejmem. Do północy było spokojnie, później - duża grupa blokowała ulicę Wiejską. Wtedy policja interweniowała. Większość z wylegitymowanych - 52 osoby przyjęły mandaty za blokowanie jezdni, ale ponad 200 odmówiło - to oznacza, że ich sprawy trafią do sądu, który zadecyduje o ewentualnej karze. We wszystkich przypadkach chodzi o wykroczenia, nikt nie został więc zatrzymany przez policję. Do tej sytuacji doszło, gdy około 2:00 w nocy przed Sejmem pojawił się rzecznik rządu.

Burzliwy przebieg obrad sejmowej komisji sprawiedliwości oraz protesty w całym kraju – wszystko to w podsumowaniu wydarzeń z czwartku znajdziecie <<< TUTAJ >>>

(j.)