"Potrafimy przyznać się do błędu" - powiedział wicerzecznik PiS Radosław Fogiel o wyborze Magdaleny Biejat (Lewica) na szefową sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. "PiS postara się rozwiązać tę kwestię tak, aby uniknąć awantury w Sejmie, a zarazem uszanować tradycyjne wartości" - dodał.

Radosław Fogiel w poniedziałek rano w TVP Info komentował fragment wywiadu Jarosława Kaczyńskiego dla "Gazety Polskiej".

Prezes PiS poproszony został o komentarz do poparcia przez posłów PiS kandydatury Magdaleny Biejat z Lewicy na przewodniczącą sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Ta sprawa wkrótce zostanie rozwiązana. Nie chcę wchodzić w szczegóły, ale tak jak w życiu, także w polityce zdarzają się różne zwroty akcji - powiedział Jarosław Kaczyński w wywiadzie, który dopiero ma się ukazać.

"Ma poglądy, z którymi nikt PiS się nie zgadza"

Zastępca rzecznika PiS zaznaczył, że Magdalena Biejat ma poglądy, z którymi nikt PiS się nie zgadza, a powołanie jej na stanowisko szefowej komisji wywołało sporo kontrowersji. Musimy pamiętać, że podział komisji w Sejmie wypada z parytetu, ale oczywiście nie mieliśmy wpływu na to, kogo Lewica na szefa tej komisji da - powiedział Radosław Fogiel. Mówiliśmy od jakiegoś czasu, że nic nie jest dane raz na zawsze. Potrafimy przyznać się do błędu - podkreślił.

Jak zapowiedział, PiS będzie starało się rozwiązać sytuację tak, aby z jednej strony "nie odbiło się to awanturą w parlamencie", a z drugiej - aby wziąć pod uwagę wrażliwość osób, którym leżą na sercu tradycyjne wartości.
Dopytywany, czy PiS złoży wniosek o odwołanie Magdaleny Biejat z funkcji szefowej komisji lub czy zwróci się do Lewicy o zmianę na stanowisku, wicerzecznik PiS odpowiedział, że rozważone zostaną różne scenariusze. "Nie chcemy wywoływać wojny. Ważny jest efekt".

Magdalena Biejat szefową sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny

Kandydaturę Magdaleny Biejat na szefową komisji poparło 25 posłów, przeciw było trzech, czterech wstrzymało się od głosu.

Po wyborze na szefową komisji Magdalena Biejat powiedziała, że ważne jest, aby posłowie różnych opcji współpracowali i potrafili wypracowywać najlepsze rozwiązania. Podkreśliła, że zadaniem komisji powinno być dążenie do niwelowania nierówności a przedmiotem jej obrad powinny być przede wszystkim kwestie związane z rozwojem usług publicznych - żłobków, systemu zabezpieczeń społecznych i sprawy osób z niepełnosprawnościami.

Rzecznik Solidarnej Polski Jan Kanthak poinformował w ubiegły wtorek, że posłowie jego ugrupowania zwrócili się do współkoalicjantów ze Zjednoczonej Prawicy - PiS i Porozumienia - o odwołanie Magdaleny Biejat. Według Kanthaka nie może ona sprawować funkcji przewodniczącej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, bo - jak mówił - jest osobą, która "niszczy polskie rodziny, chce zabijać poczęte dzieci, która zagraża naszej przyszłości".

Odwołania Magdaleny Biejat chce też Konfederacja.