Stowarzyszenie Rodzin Ofiar Zbrodni Katyńskiej wystosowało kilkanaście pozwów do Trybunału w Strasburgu na działalność rosyjskich sądów - dowiedział się specjalny wysłannik RMF FM do Katynia Krzysztof Zasada. Wnioskodawcy domagają się, by rozstrzelanie polskich oficerów przez NKWD w 1940 roku uznać za zbrodnię ludobójstwa. Chcą też oficjalnej rehabilitacji ofiar. W pozwach nie ma mowy o odszkodowaniach.

Pozwy są gotowe i już są kierowane do Strasburga - usłyszał reporter RMF FM od szefowej Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich Bożeny Łojek. Jak ustalił Krzysztof Zasada, skargi składane są dwiema drogami: bezpośrednio z Polski lub poprzez upoważnienie rosyjskiej organizacji Memoriał dokumentującej zbrodnie komunistyczne. Posłuchaj:

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski powiedział naszemu wysłannikowi, że państwo polskie udzieli wszelkiej pomocy rodzinom ofiar katyńskich, które zamierzają zaskarżyć Rosję do Trybunału w Strasburgu. Na czym ma ona polegać? Posłuchaj relacji reportera RMF FM:

W piątek w Katyniu odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary tej zbrodni. Niestety nie przyjechał na nie żaden przedstawiciel władz rosyjskich, nie było też delegacji Memoriału.