Polska i Wielka Brytania podpisały obowiązujące do 2030 roku porozumienie w sprawie strategicznego partnerstwa. "Choć ten dokument dotyczy głównie obrony i bezpieczeństwa, nasze partnerstwo ma dużo szersze znaczenie" - zapewnia szef polskiego MSZ Zbigniew Rau, który przebywa z wizytą w Londynie.

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak spotkali się w środę w Londynie ze swoimi brytyjskimi odpowiednikami Jamesem Cleverlym i Benem Wallace'em w ramach polsko-brytyjskich konsultacji w formule tzw. kwadrygi. To debata czterech ministrów, którą poprzedza spotkanie bilateralne szefów poszczególnych resortów. Ta forma kontaktów na stałe wpisała się w tradycje relacji sojuszniczych Polski, Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Potwierdziliśmy wolę współpracy na rzecz pomocy w walce Ukrainy z Rosją i długoterminowe zaangażowanie wojskowe Wielkiej Brytanii na wschodniej flance NATO - powiedział minister Rau. Razem jesteśmy silniejsi, przeciwstawiając się zbrodniom Rosji - dodał szef polskiego MSZ, zaznaczając jednak, że partnerstwo obu krajów ma dużo szerszy wymiar niż dotyczący wyłącznie kwestii bezpieczeństwa.

Rauowi towarzyszy szef MON Mariusz Błaszczak, który przyznał w Londynie, że partnerzy podzielają te same opinie dotyczące zagrożeń. 

Minister Błaszczak podkreślił, że niezwykle docenia obecność brytyjskich żołnierzy w Polsce, zarówno w obliczu inwazji Rosji na Ukrainę, jak i zagrożenia hybrydowego stwarzanego przez Białoruś na wschodniej granicy naszego kraju. To ważne, że możemy liczyć na naszych brytyjskich partnerów - podkreślił szef MON.

Cleverly: Polska to nasz wielki przyjaciel

Podpisane dzisiaj porozumienie przybliży nas do wzmocnienia współpracy. Polska jest naszym wielkim przyjacielem, przez cały czas przypominamy o bliskości naszych relacji. Obserwując obecną sytuację przypominamy sobie o tym, jak w latach 40. polskie siły wspomagały nas w walce o wolność naszego kraju - oświadczył w środę na konferencji prasowej w Londynie minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii James Cleverly po spotkaniu z udziałem szefa MSZ RP Zbigniewa Rau, szefa MON RP Mariusza Błaszczaka oraz ministra obrony Wielkiej Brytanii Bena Wallace'a.

Jak podkreślił minister Cleverly, sojusz między Polską a Wielką Brytanią nie dotyczy jedynie kwestii obronności, ale również innych obszarów, w tym wymiany handlowej, która przewyższa obecnie 27 mld funtów rocznie (ok 140 mld zł).