Policja zatrzymała w Holandii Rafała P., ściganego Europejskim Nakazem Aresztowania za podwójne zabójstwo i podpalenie kamienicy w Będzinie. Do zbrodni doszło w 2006 roku. Mężczyzna został w tej sprawie skazany na dożywocie w 2019 roku. Od tego czasu był poszukiwany. Jego nazwisko umieszczono na liście najbardziej poszukiwanych przestępców w Europie.

3 lutego około godz. 7:10 na terenie Holandii w miejscowości Schijndel doszło do zatrzymania Rafała P. - potwierdziła Katarzyna Nowak, p.o. rzecznika prasowego Komendy Głównej Policji.

Mężczyzna znajdował się na liście najbardziej poszukiwanych przestępców w Europie. Został zatrzymany przez kontrterrorystów. Rafał P. zna bowiem sztuki walki i mógł być niebezpieczny.

Do zatrzymania doszło dzięki informacjom uzyskanym ze strony Europe's Most Wanted Fugitive List, na której znajdują się wizerunki najbardziej poszukiwanych przestępców. Rafał P. był jedną z twarzy ubiegłorocznej europejskiej kampanii medialnej EUROPOL i ENFAST, a jego wizerunek został zamieszczony na stronie w listopadzie 2023 roku - poinformowała Nowak.

Poszukiwania Rafała P. prowadzili funkcjonariusze z Komendy Głównej Policji i komendy wojewódzkiej w Katowicach.

Pożar kamienicy w Będzinie. W środku zwłoki dwóch osób

Na początku 2006 r. spłonęła kamienica przy ul. Modrzejewskiej w Będzinie. Wewnątrz znaleziono zwłoki dwóch osób.

Badania DNA potwierdziły, że to 59-letnia właścicielka budynku oraz 47-letni dozorca. Z kolei sekcja zwłok wykazała, że przyczyną śmierci obojga były liczne obrażenia głów.

Głównym podejrzanym był Rafał P., który wynajmował lokal w tym budynku. Według doniesień mediów, miał zaległości czynszowe.

Po raz pierwszy Rafał P. został skazany na dożywocie w 2008 r. Siedem lat później go uniewinniono. Ostateczny wyrok zapadł pod koniec 2019 r. Sąd Okręgowy w Katowicach uznał go za winnego zabójstwa dwóch osób i podpalenia kamienicy. 

Rafał P. został skazany na dożywocie. Od tamtego czasu mężczyzna był poszukiwany.