Koalicja rządząca nadal trwa – Liga Polskich Rodzin i Samoobrona nie zrywają współpracy z Prawem i Sprawiedliwością. Oba ugrupowania zamierzają stworzyć nową partię pod nazwą Liga i Samoobrona.

LPR i Samoobrona pozostaną w rządzie aż do sierpniowego kongresu nowej partii, którą zakładają. Ma być to ugrupowanie o charakterze federacji.

Dotychczasowe partie zachowują swoją tożsamość (...) Przygotowujemy dokumenty do rejestracji nowej partii, zespół pracuje nad statutem nowej partii - powiedział szef Samoobrony. Lepper zaznaczył jednocześnie, że do wyborów obie partie pójdą wspólnie, ale na razie nie wiadomo czy będzie to wspólny komitet wyborczy pod szyldem nowej partii.

Koalicja trwa ale do jej dalszego funkcjonowania potrzeba wyjaśnienia działań CBA, które doprowadziły do odejścia z rządu Andrzeja Leppera. Sprawa musi być wyjaśniona tak, aby nie było żadnych wątpliwości co do zamysłów organów państwowych - podkreślił Roman Giertych. Według szef LPR głównym celem ugrupowania LiS będzie doprowadzenie do tego, aby Polska nie przyjęła traktatu reformującego Unię Europejską.

Na konferencji prasowej GiL-a, czyli Giertycha i Leppera był reporter RMF FM Mariusz Piekarski. Posłuchaj jego relacji:

PiS się LiS-a nie boi – tak premier Jarosław Kaczyński odpowiedział na pytanie RMF FM o komentarz do powstania nowej partii. Pytany o to, jak wyobraża sobie trwanie koalicji skoro Andrzej Lepper krytykuje Centralne Biuro Antykorupcyjne, szef rządu oświadczył: Jeżeli ktoś sądzi, że działania związane z akcją CBA, działania procesowe będą w związku z tym powstrzymywane czy jakoś łagodzone, to się całkowicie myli.

O lisich podchodach w sejmowych korytarzach opowiada reporterka RMF FM Agnieszka Milczarz: