W tym tygodniu powinniśmy osiągnąć postęp w rozmowach ze stroną amerykańską w sprawie tarczy antyrakietowej – zapowiedział premier Donald Tusk. Kolejna runda negocjacji odbędzie się w Warszawie w środę i czwartek.

Szef rządu stwierdził na konferencji prasowej, że dziś, po zdarzeniach w rejonie Kaukazu, widać wyraźnie, że potrzebne są tego typu gwarancje bezpieczeństwa, które nie pozostawią Polski wyłącznie z taką „gołą” instalacją (tarczy).

Podkreślił, że dla niego priorytetem jest stałe stacjonowanie w Polsce rakiet Patriot, które broniłyby polskiego terytorium na wypadek konfliktu i współpraca z Amerykanami na rzecz wzmacniania polskiej obrony przeciwlotniczej.

Wydaje się, że te argumenty zostały przez stronę amerykańską poważnie potraktowane - powiedział Tusk. Premier dodał, że w negocjacjach w sprawie tarczy przeszliśmy wiele trudnych prób przez ostatnie pół roku. Dlatego dopóki - jak powiedział - nie będziemy mieli papieru w ręku, nie będzie obwieszczał jeszcze sukcesu.

Ale - według Tuska - informacje, które otrzymujemy od polskich dyplomatów, są optymistyczne. Uprawniają nas do stwierdzenia, że jest dziś bardziej prawdopodobne, bardziej możliwe niż jeszcze kilka tygodni temu, że propozycje mojego rządu zostaną przez stronę amerykańską uwzględnione - powiedział premier. Posłuchaj także relacji reportera RMF FM Mariusza Piekarskiego: