Instytut im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego miał być wehikułem do transmitowania pieniędzy do środowisk ekstremistycznych - powiedział minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz. "Trwa rozmowa odwoławcza z dyrektorem Janem Żarynem" - poinformował. Ponadto Sienkiewicz poinformował, że odwołany został Radosław Śmigulski, dotychczasowy dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego miał być wehikułem, który w ostatniej chwili transmituje pieniądze, ponad 100 milionów na Muzeum Paderewskiego razem z władzami Otwocka. Ta historia będzie wyjaśniona do końca - zapowiedział minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz podczas konferencji prasowej. Dyrektor Instytutu prof. Jan Żaryn zostanie odwołany. 

W ciągu trzech lat istnienia przekazał pieniądze na rzecz kilkudziesięciu organizacji - takich jak Marsz Niepodległości, Straż Narodowa, Młodzież Wszechpolska czy Fundacja Witaszków - milionerów, którzy wspierają Ordo Iuris. Łącznie na środowiska ekstremistyczne i takie organizacje w ciągu kilku lat istnienia Instytut przepompował, bo inaczej nie da się tego nazwać, 74 mln zł, w tym 40 mln na zakup nieruchomości - podkreślił szef MKiDN. 

Sienkiewicz zapewnił, że resort kultury będzie badać wydane środki. Nie zgadzam się, by pieniądze polskich podatników szły za pomocą tego Instytutu na zasilanie środowisk ekstremistycznych - zaznaczył. 

Radosław Śmigulski odwołany z funkcji dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

Pracę dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej stracił już Radosław Śmigulski.

Szef MKiDN poinformował, że na jego miejsce została powołana p.o. dyrektora Kamila Dorbach, która kiedyś pracowała w tej instytucji. Prawnik, adwokat doskonale znający to środowisko - mówił Sienkiewicz. 

Będziemy jak najszybciej, jak to tylko jest możliwe rozpoczynać konkurs na stanowisko dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. To kluczowa instytucja, jeśli chodzi o polski film. Środowisko musi być obecne przy transparentnym procesie powoływania nowego dyrektora - dodał.

Sienkiewicz poinformował także, że ma zamiar odwołać dyrektor Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika, Dorotę Janiszewską-Jakubiak. Jak wyjaśnił, powodem odwołania są nieprawidłowości finansowe.