Zarzuty podrobienia za łapówkę dyplomu ukończenia studiów wyższych i uzyskania tytułu inżyniera przez Pawła Cz., przyszłego rektora Collegium Humanum, usłyszało dwóch mężczyzn zatrzymanych dwa dni temu przez CBA - dowiedział się reporter RMF FM. W sumie na polecenie śląskiego wydziału Prokuratury Krajowej agenci zatrzymali 5 osób.

Jak informuje reporter RMF FM, wśród zatrzymanych przez CBA osób byli rektorzy wyższych uczelni - to Pedagogium Wyższa Szkoła Nauk Społecznych w Warszawie oraz Wyższa Szkoła Menadżerska w Legnicy. 

Poza nimi w ręce CBA wpadł właściciel prywatnego liceum ogólnokształcącego dla dorosłych w Grodzisku Mazowieckim i dwaj nauczyciele akademiccy. 

Zatrzymani usłyszeli zarzuty

W sumie zatrzymane osoby usłyszały 30 zarzutów. 

Chodzi głównie o potwierdzanie nieprawdy w dokumentach poświadczających przebieg i ukończenie studiów pierwszego i drugiego stopnia, obrony prac licencjackich, magisterskich, uzyskania dyplomów MBA, w tym Collegium Humanum, co uprawniało do zasiadania w radach nadzorczych skarbu państwa. 

Zarzuty dotyczą też między innymi sfałszowania dokumentów potwierdzających odbycie studiów w Wyższej Szkole Menadżerskiej w Legnicy przez ponad 1000 studentów z Ukrainy. 

Te osoby są też podejrzane o przyjmowanie korzyści majątkowych w kwotach od 5 do 30 tysięcy złotych. 

Prokuratura skierowała do sądu wniosek o zastosowanie aresztu wobec 3 z 5 zatrzymanych osób.

Collegium Humanum. Uczelnia, która ułatwiała awans w spółkach Skarbu Państwa

Przedwczorajsze zatrzymania zatrzymania są kolejnymi w tej sprawie. 

Przed tygodniem funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego we współpracy ze strażą graniczną zatrzymali prorektora Collegium Humanum, pochodzącego z Ukrainy Tarasa G. Sąd wobec niego zastosował trzymiesięczny areszt. 

Collegium Humanum na mapie uczelni wyższych istnieje od 2018 roku. 

Powstało w Warszawie jako prywatna uczelnia oferująca szybkie kursy MBA. 

W ofercie uczelni były też programy ułatwiające zdobywanie dyplomów, które ułatwiały ścieżkę awansu w strukturach spółek Skarbu Państwa. 

Część z tych dyplomów wystawiała bez odpowiedniego procesu edukacyjnego, a ich wiarygodność miały zapewniać współpracujące uczelnie zagraniczne, które w rzeczywistości nie miały do tego uprawnień. 

W połowie 2024 roku szkoła zmieniła nazwę na Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych "Varsovia".

Opracowanie: