Platforma Obywatelska złożyła wniosek o wotum nieufności dla ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza. Według MON taki wniosek to "działalność na szkodę bezpieczeństwa państwa polskiego".

Platforma Obywatelska złożyła wniosek o wotum nieufności dla ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza. Według MON taki wniosek to "działalność na szkodę bezpieczeństwa państwa polskiego".
Antoni Macierewicz /Leszek Szymański /PAP

Na konferencji prasowej szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna uzasadniał złożenie wniosku m.in. tym, że nie było reakcji na sobotnie wezwanie Platformy, by premier Beata Szydło zawiesiła w pełnieniu obowiązków Macierewicza do czasu wyjaśnienia twierdzeń z publikacji "Gazety Wyborczej" dotyczących m.in. kontaktów szefa MON z Robertem Luśnią - współpracownikiem służb PRL. Minister obrony narodowej musi być bez żadnego oskarżenia. Szczególnie w kontekście szczytu NATO i tego, co będzie się działo w Warszawie w perspektywie kilkunastu dni. Nie ma odpowiedzi, więc żądamy debaty, składamy ten wniosek i będziemy o tym rozmawiać w Sejmie - powiedział Schetyna.

Wcześniej, w Kontrwywiadzie RMF FM, Grzegorz Schetyna podkreślał, że jego zdaniem polityka Antoniego Macierewicza „może być groźna dla naszego bezpieczeństwa”. MON zawsze miało szczęście do ludzi sensownych, którzy mieli kontakt z opozycją. Nie mam wrażenia, że teraz jest podobna sytuacja – mówił gość Kontrwywiadu.

Na konferencji Platformy, były szef MON, wiceszef PO Tomasz Siemoniak podkreślił, że nie było debaty przed decyzją o wysłaniu polskich żołnierzy do Kuwejtu i Iraku dla wsparcia koalicji walczącej z tzw. Państwem Islamskim. Politycy PO stwierdzili, że "to jest nieodpowiedzialna polityka PiS" i "nie można jej zamiatać pod dywan".

Według Schetyny obecna sytuacja komplikuje przygotowania do szczytu NATO, który w lipcu ma się odbyć w Warszawie, i komplikuje "polską pozycję w Sojuszu Północnoatlantyckim i siłę, która była budowana przez ostatnie lata". Siemoniak dodał, że "każdy dzień pozostawania Antoniego Macierewicza na stanowisku ministra obrony narodowej jest ze szkodą dla Polski".

Rzecznik MON: Opozycja zrobiłaby najlepiej, gdyby nie wypowiadała się przed szczytem NATO

Według rzecznika MON Bartłomieja Misiewicza wniosek o wotum nieufności wobec szefa MON Antoniego Macierewicza to "działalność na szkodę bezpieczeństwa państwa polskiego". Misiewicz podkreślił, że wniosek wobec Macierewicza pojawił się na trzy tygodnie przed szczytem NATO w Warszawie.

Opozycja, poprzednicy, którzy mieli swoje pięć minut i ich nie wykorzystali, a wręcz zmarnowali, zmarnowali czas Polaków, zmarnowali pieniądze Polaków, doprowadzają do tego, że składają wniosek o wotum nieufności w momencie, kiedy minister obrony narodowej Antoni Macierewicz wywalczył dla Polski korzystne decyzje dotyczące zabezpieczenia wschodniej flanki Sojuszu - uważa rzecznik MON.

Mówimy o ciężkich batalionach bojowych, ciężkiej brygadzie pancernej Stanów Zjednoczonych w Polsce. Gdzie mamy do czynienia z agresorem ze Wschodu, atakuje się przed szczytem NATO ministra obrony narodowej - dodał Misiewicz.

Zapowiedź polityków PO nazwał "niebywałym skandalem i działalnością nie tylko na szkodę ministra obrony Antoniego Macierewicza, ale działalnością na szkodę bezpieczeństwa państwa polskiego". Opozycja najlepiej by zrobiła, gdyby przed szczytem NATO się nie wypowiadała, po to żeby naszej pozycji nie obniżyć - uznał rzecznik MON.

Misiewicz odniósł się także do artykułu "Gazety Wyborczej" dotyczącego m.in. kontaktów szefa MON z Robertem Luśnią - współpracownikiem służb PRL. Pan Robert Luśnia, zanim został posłem, nie pełnił żadnych funkcji publicznych, która obligowałoby do tego, żeby składał oświadczenie lustracyjne. Kiedy został posłem i oświadczenia lustracyjne przeglądał Rzecznik Interesu Publicznego, stwierdził, że pan Luśnia był współpracownikiem SB. W związku z powyższym został wydalony z Ruchu Katolickiego, jak i z koła poselskiego. Pan minister Macierewicz zerwał z nim wszelkie relacje - podkreślił rzecznik MON.

Sprawa jest wyjaśniona. Sam minister, ani środowisko "Głosu" nie wiedziało, że Robert Luśnia współpracował z SB - dodał.

Rzecznik MON mówił też o zaniedbaniach, których - jego zdaniem - miało dopuścić się poprzednie kierownictwo MON. W tym kontekście powiedział o m.in. sytuacji w Centrum Eksperckim Kontrwywiadu NATO. Jak podkreślił, "do zaniedbań, a także łamania prawa na każdym kroku dopuścił minister Tomasz Siemoniak".

Okazało się, że część interpelacji poselskich PO (w tej sprawie) było pisanych na zamówienie. Dzisiaj okazuje się, że jeden z niszowych dzienników - takie domniemanie można wyprowadzić - pisze artykuły na zamówienie polityków opozycji, tylko po to, żeby osłabić naszą pozycję na arenie międzynarodowej, w momencie kiedy chcemy zawalczyć o bezpieczeństwo Polski, co więcej to się udaje - powiedział Misiewicz.

Minister Siemoniak zwijał Polską armię do tego stopnia, że dzisiaj mieści się na Stadionie Narodowym, nie modernizował - podkreślił. Zaznaczył też, że "nie wiadomo, gdzie poszły pieniądze" na budowę korwety Gawron, która - jak mówił - jest budowana od kilkunastu lat i zainwestowano w nią ponad miliard złotych. To była degradacja i de facto walka wewnętrzna z polską armią - powiedział Misiewicz.

"Minister obrony jest gotów w każdej chwili stawić się przed Sejmem"

Rzecznik MON był też pytany o wniosek PO, aby rząd przedstawił informację nt. zaangażowania polskich żołnierzy w wojnę z tzw. Państwem Islamskim.

W sobotę prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienia o wysłaniu kontyngentów wojskowych do Kuwejtu i Iraku. Postanowienia dotyczą użycia kontyngentów od poniedziałku 20 czerwca do 31 grudnia br. w operacji Inherent Resolve w ramach Globalnej Koalicji do walki z tzw. Państwem Islamskim.

Misiewicz zaznaczył, że polscy żołnierze będą zaangażowani w misje szkoleniowe i obserwacyjne, a nie działania bojowe. Minister obrony narodowej jest w każdej chwili gotowy stawić się przed Sejmem, jeżeli taka będzie wola Sejmu - powiedział.

Sobotnia "Gazeta Wyborcza" w artykule pt. "Antoni Macierewicz, jego firma i jego TW" napisała m.in., że "minister obrony zasiada w radzie Fundacji Głos, gdzie prezesem zarządu jest Robert Jerzy Luśnia - wieloletni współpracownik Macierewicza i peerelowskiej bezpieki". "Dlaczego minister obrony narodowej RP utrzymuje (choćby formalną) więź ze zdemaskowanym płatnym TW? Przecież od lat głosi, że należy zwalczać wpływy byłych współpracowników SB" - napisała gazeta.

Jeszcze w piątek MON wydało oświadczenie, w którym podkreślono, że "minister Macierewicz nie utrzymuje żadnych kontaktów z Robertem Luśnią. Natychmiast po uzyskaniu wiedzy o współpracy pana Luśni został on wydalony z Ruchu Katolicko-Narodowego (RKN), było to kilkanaście lat temu. Od tamtego czasu minister Macierewicz nie widział się i nie rozmawiał z Robertem Luśnią" - głosi oświadczenie.

W sobotę Schetyna - na specjalnie zwołanej konferencji prasowej - powiedział, że klub PO oczekuje i żąda informacji na ten temat na najbliższym posiedzeniu Sejmu.

Wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra może być zgłoszony przez co najmniej 69 posłów. Sejm wyraża wotum nieufności większością głosów ustawowej liczby posłów - czyli musi za tym opowiedzieć się minimum 231 posłów.

(mpw)