Rozsądny program naprawy finansów państwa nie polega na podwyższaniu podatków - uważa gość „Faktów” Maciej Płażyński, jeden z trzech liderów Platformy Obywatelskiej. Jutro z przedstawicielami Platformy spotka się kandydat na ministra finansów w przyszłym rządzie SLD i Unii Pracy - Marek Belka. Od wyniku tej rozmowy zależało będzie to, czy Platforma może poprzeć mniejszościowy rząd SLD.

"To SLD wygrało wybory w związku z tym jest oczywiste, że oni rządząc muszą przedstawić propozycje do których my się ustosunkujemy. Jeśli chodzi o naprawę finansów publicznych chcielibyśmy by SLD miało szanse nas przekonać. Chcielibyśmy, by to co my uważamy za słuszne dla Polski, było realizowane. To jest normalne” – uważa Płażyński. Przypomnijmy: jak powiedział lider SLD Leszek Miller, od jutrzejszych rozmów Marka Belki z politykami Platformy Obywatelskiej, PSL-u i Samoobrony zależy decyzja w sprawie nowego rządu. W czwartek koalicja SLD-UP ma ogłosić czy tworzy rząd mniejszościowy czy też koalicyjny. Platforma wyklucza tworzenie koalicji z lewicą.

Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Jarosław Kalinowski powiedział natomiast, że po dotychczasowych deklaracjach lewicy "wszystko wskazuje na to", że ludowcy poprą rząd mniejszościowy, jeśli będzie on realizował cele przedstawione przez Stronnictwo. PSL z kolei poprze z ław sejmowych Samoobrona, ale tylko - jak podkreśla Andrzej Lepper - w sprawach "słusznych".

foto Marcin Wójcicki RMF Warszawa

12:00