Uwaga na pisma od prokuratury celnej z Gorzowa Wielkopolskiego. Takiego urzędu nie ma! To oszuści, którzy próbują wyłudzić pieniądze.

Na policję w Elblągu zgłosił się 74-latek, który otrzymał pismo od prokuratury celnej z Gorzowa Wielkopolskiego. Była to informacja, że mężczyzna jest podejrzany o zakup suszu tytoniowego bez akcyzy i w związku z prowadzonym śledztwem przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej musi zapłacić 284 złote grzywny. Oszuści postarali się, aby wszystko wyglądało jak urzędowe pisma. W nagłówku dokumentu było godło, nazwa instytucji, adres, a na dole podpis prokurator Anny Dudek. W piśmie był również numer konta z ostatecznym terminem wpłaty oraz załączony druk zapłaty.

W Gorzowie Wielkopolski, a także w całym kraju nie ma takiej instytucji jak prokuratura celna. W dodatku żadna prokuratura nie wystawia druków zapłaty, nie orzeka też o karach. Nie dajmy się na to nabrać - mówi Jakub Sawicki z Komendy Miejskiej Policji w Elblągu.

Osoby, które otrzymały takie lub podobne w treści wezwania do zapłaty, proszone są o zgłaszanie tych faktów do najbliższej prokuratury lub na policję, bez względu na to, czy wpłaciły pieniądze na konto oszustów. Warto również pamiętać o tym, że mogą pojawić się modyfikacje takich "urzędowych" pism.


(j.)