Przed urzędami miejskimi wciąż ustawiają się kolejki po wniosek o nowy dowód osobisty. Resort spraw wewnętrznych nie wyklucza sankcji wobec tych, którzy do jutra wniosku nie złożą. Może to być potraktowane jako uchylanie się od obowiązku posiadania ważnych dokumentów.

Urzędnicy apelują jednak do osób starszych i chorych, by załatwienie nowego dowodu przełożyły na początek stycznia. W ten sposób unikną stania w długich kolejkach.

Ten wniosek można złożyć także w styczniu. Sankcja jest przewidziana dla osób, które się uchylają. Wiadomo, że ktoś, kto jest chory, kto właśnie wyszedł ze szpitala, nie będzie narażony na taką karę, bo się łatwo wytłumaczy. Natomiast z całą pewnością ten dokument będzie przygotowany do końca marca, czyli unikną największego zagrożenia – tego, że 1 kwietnia pozostaną bez ważnego dokumentu - mówił Tadeusz Czarny z krakowskiego magistratu.

Szczecinianie, którzy nie mają czasu, bądź ochoty na oczekiwanie w kolejce, mogą skorzystać z propozycji "staczy kolejkowych". Dziś za miejsce w kolejce trzeba zapłacić 100 złotych, jutro już 150. "Stacze" gwarantują dobre miejsca, bo ustawiają się kilkanaście godzin przed otwarciem urzędu. Pierwsi pojawili się wczoraj około 18:00.

Dzisiaj już byli ludzie, ustaliliśmy sobie numery i wymieniliśmy się numerami telefonów. Zadzwonią, żeby miejsce potwierdzić i sobie przyjadą. Klientów nie brakuje. Dotąd zarobiłem 160 złotych. Raz musieliśmy rabatu - mówi jeden ze "staczy". Posłuchaj:

Według profesora Marka Chmaja nikt jednak nie może karać grzywną za to, że nie wymieniliśmy dowodu osobistego. Zgodnie z przepisami konstytucji ukarana może być jedynie taka osoba, która nie ma żadnego, czyli ani starego, ani nowego dowodu osobistego.