Brytyjskie służby wskazały podejrzanych o otrucie Siergieja Skripala oraz jego córki Julii, będą specjalne pozwolenia na zdobywanie Mont Blanc, Solaris w rękach Hiszpanów, samolot z ponad 500 osobami na pokładzie objęty kwarantanną na lotnisku w Nowym Jorku, a Manfred Weber ogłosił, że chce być przewodniczącym Komisji Europejskiej. Specjalnie dla was przygotowaliśmy przegląd najważniejszych środowych wydarzeń.

Theresa May: Podejrzani o atak na Skripala to oficerowie GRU. Musieli mieć przyzwolenie Kremla

Mężczyźni, podejrzani przez brytyjską prokuraturę o próbę zabójstwa Siergieja Skripala i jego córki Julii, zostali zidentyfikowani jako oficerowie rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU i musieli działać za przyzwoleniem władz w Moskwie - ogłosiła brytyjska premier Theresa May. Wcześniej prokuratura na Wyspach poinformowała o wydaniu nakazów aresztowania dwóch obywateli Rosji podejrzanych o usiłowanie zabójstwa Skripala: Aleksandra Pietrowa i Rusłana Boszyrowa. Zaznaczono równocześnie, że obaj wielokrotnie używali pseudonimów i fałszywych tożsamości, więc niemożliwe jest ustalenie tego, czy podane nazwiska są prawdziwe.

CZYTAJ WIĘCEJ O PODEJRZANYCH O OTRUCIE SIERGIEJA SKRIPALA

Koniec z przesłuchiwaniem tysięcy świadków. Resort szykuje rewolucję

Koniec z przesłuchiwaniem tysięcy świadków mówiących to samo. Resort sprawiedliwości szykuje rewolucję w Kodeksie postępowania karnego: chce pozwolić sądom, by ograniczały listy świadków, co ma przyspieszyć wielkie postępowania. W rozmowie z dziennikarzem RMF FM Krzysztofem Berendą ujawnia to wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

WIĘCEJ O PROPOZYCJI ZMIANY W PRZEPISACH PRZECZYTASZ TUTAJ

USA: Samolot objęty kwarantanną. W szpitalu już kilka osób

Samolot linii Emirates został objęty kwarantanną na lotnisku JFK w Nowym Jorku. Stu pasażerów, jak poinformowano, poczuło mdłości podczas lotu. Niektórzy mają gorączkę. Do szpitala trafiło na razie 10 osób.

WIĘCEJ O KWARANTANNIE PRZECZYTACIE TUTAJ

Łapiński o pracy dla prezydenta Dudy: Dawałem z siebie wszystko

"Podjąłem taką decyzję, bo uznałem, że chcę się realizować w innej dziedzinie" - tak Krzysztof Łapiński tłumaczy w Porannej rozmowie w RMF FM, dlaczego zrezygnował z funkcji rzecznikiem prezydenta Andrzeja Dudy. Łapiński zapewnia, że nie chodziło o konflikt polityczny. "Nic takiego nie było" - podkreśla. "Pracowałem ciężko, dałem z siebie wszystko. Wykonywałem swoją pracę najlepiej, jak potrafiłem. Uznałem na pewnym etapie, że moja rola w Kancelarii Prezydenta się skończyła. Czasami można mieć po prostu nowe, inne plany" - dodaje gość Roberta Mazurka.

CAŁA ROZMOWA ROBERTA MAZURKA Z KRZYSZTOFEM ŁAPIŃSKIM DO ZOBACZENIA I PRZECZYTANIA TUTAJ

Koniec udawania. Niemiec chce być szefem KE

Przewodniczący największej w Parlamencie Europejskim frakcji - Europejskiej Partii Ludowej - Manfred Weber ogłosił oficjalnie, że chce zostać kandydatem swojego ugrupowania do objęcia stanowiska szefa Komisji Europejskiej. Niemiec może zostać przewodniczącym KE pierwszy raz od 50 lat.

WIĘCEJ O TYM CO OZNACZA NOMINACJA WEBERA DLA EUROPEJSKIEJ POLITYKI PRZECZYTACIE TUTAJ

Solaris w rękach Hiszpanów. Produkcja zostaje w Polsce

Polski rząd przejmuje 35 procent akcji znanego na całym świecie producenta autobusów Solaris. Pozostałe 65 procent przejmie hiszpańska, a dokładnie baskijska grupa CAF. Dotychczasowi właściciele i twórcy pochodzącego z Wielkopolski Solarisa - rodzina Olszewskich - postanowiła sprzedać spółkę. Tę transakcję ogłoszono w trakcie Forum Ekonomicznego w Krynicy.

WIĘCEJ O TRANSAKCJI PRZECZYTACIE TUTAJ

Mont Blanc nie dla każdego. Będą wydawane pozwolenia

Wydawane będą specjalne pozwolenia na zdobywanie najwyższego alpejskiego szczytu Mont Blanc. Ogłosiły to lokalne władze. Ma to zmniejszyć liczbę wspinających się osób, położyć kres działaniom nielegalnych przewodników oraz zapobiec wyprawom źle zorganizowanych i wyposażonych grup amatorów alpinizmu.

WIĘCEJ O NOWYCH PRZEPISACH PRZECZYTACIE TUTAJ

Kluzik-Rostkowska o podwójnym roczniku w szkołach: To będzie katastrofa

"To będzie katastrofa" - powiedziała posłanka PO Joanna Kluzik-Rostkowska w Popołudniowej rozmowie w RMF FM, odnosząc się w ten sposób do podwójnego rocznika w szkołach. "Ja mówiłał o tym w 2016 roku, ale w oczywisty sposób byłam słabo rozumiana" - dodała. "Rocznie my mamy w roczniku około 350 tys. dzieci. I nagle w roku 2019, we wrześniu, u progu szkół ponadgimnazjalnych kiedyś, ponadpodstawowych teraz (...) stanie u progu nie 350 tys. dzieci, tylko 700" - wyjaśniła Kluzik-Rostkowska w rozmowie z Marcinem Zaborskim.

CAŁA ROZMOWA MARCINA ZABORSKIEGO Z JOANNĄ KLUZIK-ROSTKOWSKĄ DO ZOBACZENIA I PRZECZYTANIA TUTAJ