Ponad 2 miliony złotych z obiecanych prawie 11- taką kwotę otrzymali do tej pory poszkodowani przez trąbę powietrzną na Śląsku. Równo miesiąc po nawałnicy, reporter RMF FM Tomasz Bandura sprawdzał jak rządowa pomoc dociera do tych, którzy ucierpieli najbardziej.

Do tej pory wykorzystano niecałe 20 procent kwoty obiecanej przez rząd. Reszta pieniędzy nadal czeka na bankowych kontach. Do poszkodowanych trafią dopiero po oszacowaniu wszystkich strat.

W tej chwili nadal nie wiadomo, jakie szkody trąba wyrządziła w 370 budynkach. Mimo to, jak zapewnia wicewojewoda śląski Adam Matusiewicz, odbudowa idzie bardzo sprawnie. Przykładem są Rusinowice koło Lublińca, w których mieszkańcy nie dostali jeszcze ani złotówki. Wójt zdołał przekonać hurtownię materiałów budowlanych, aby wydawały materiały na przysłowiowa kreskę. Tam odbudowa idzie i jest najbardziej zaawansowana.

Pewne jest, że rządową pomoc dostaną osoby, które choć mieszkały w uszkodzonych domach, to nie były w nich zameldowane. I najważniejsze: wszystkie domy, które trąba dosłownie zmiotła z powierzchni ziemi, uda się odbudować przed nadchodzącą zimą.