W piątek nad ranem pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Łodzi zostanie przeprowadzony eksperyment procesowy na drodze ekspresowej S8 w miejscu, w którym zginął poseł Rafał Wójcikowski (Kukiz'15). Ma to pomóc śledczym w wyjaśnieniu okoliczności śmierci parlamentarzysty.

Badanie zostanie przeprowadzone na drodze S8 prowadzącej w kierunku Warszawy pomiędzy węzłami Babsk i Kowiesy w pow. skierniewickim (Łódzkie). To miejsce, w którym w styczniu zginął poseł Wójcikowski.

Nad ranem poruszał się on samochodem osobowym jadąc w kierunku Warszawy. Kierowane przez niego auto uderzyło w barierę energochłonną z lewej strony i obróciło się około 90 stopni w prawo, ustawiając się na prawym pasie prostopadle do innych użytkowników, jadących w tym samym kierunku. Nadjeżdżający van zdołał ominąć lewym pasem samochód posła, zatrzymując się w niedużej odległości. Następnie w auto posła uderzył inny van. Parlamentarzysta zmarł mimo reanimacji. Cztery inne osoby zostały ranne.

Przed wszystkim chcemy zbadać - w warunkach drogowych i atmosferycznych najbardziej zbliżonych do tego zdarzenia - z jakiej odległości kierowca transportera, który uderzył w samochód posła mógł go zauważyć. Czy mógł zachować się inaczej i uniknąć uderzenia. Chcemy sprawdzić też, czy pierwszy samochód, który wyminął auto posła i zatrzymał się w pobliżu, mógł w jakimś stopniu rozproszyć uwagę kierowcy nadjeżdżającego transportera - wyjaśnił rzecznik łódzkiej prokuratury Krzysztof Kopania.

Dodał, że w eksperymencie procesowym będą uczestniczyły trzy samochody najbardziej zbliżone wyglądem i gabarytami do pojazdów z wypadku. Badania mają zostać przeprowadzane pod kątem dynamicznym i statycznym.

Kopania poinformował, że prowadzone do tej pory śledztwo wykazało m.in., że samochody biorące udział w wypadku przed jego zaistnieniem były sprawne pod względem technicznym.

Czekamy na końcowy protokół sekcji zwłok, który ma do nas wpłynąć niebawem. Od biegłego wiemy jednak, że poseł zmarł w wyniku wielonarządowych obrażenia wewnętrznych. Były one rozległe i między ich powstaniem a śmiercią minął bardzo krótki czas. Są to obrażenia charakterystyczne dla wypadków, w których osoba podczas zderzenia znajduje się wewnątrz samochodu - tłumaczył rzecznik.

Przyznał także, że na miejscu - prawdopodobnie w wyniku uderzenia - akumulator pojazdu parlamentarzysty znajdował się na zewnątrz samochodu.

Z relacji świadków wynika, że po pierwszym uderzeniu w barierkę był widoczny mężczyzna na zewnątrz auta. Są takie zeznania. Z opinią biegłych chcemy skonfrontować, czy obrażenia, które doprowadziły do szybkiej śmierci mogły powstać na skutek uderzenia przez kierującego w barierę, czy też w wyniku uderzenia przez inny samochód - zaznaczył Kopania.

Ważne dla kierowców! Będą objazdy

Eksperyment procesowy zostanie przeprowadzony w piątek nad ranem. W związku z działaniami prokuratury od godziny 4.00 do godziny 7.00 zostanie zamknięta - prowadząca w kierunku Warszawy - jezdnia drogi S8 między węzłami Babsk i Kowiesy.

Wyznaczone zostały objazdy. Kierowcy jadący z południa kraju do stolicy drogą krajową nr 1, aby ominąć zamknięty odcinek, powinni na węźle Piotrków Trybunalski Zachód kierować się na wprost, na Gdańsk, a następnie na węźle Łódź Północ (A1/A2), skręcić w prawo, na Warszawę.

Ci, którzy znajdą się na odcinku S8 za Piotrkowem Trybunalskim, w kierunku Warszawy, będą mieli dwie możliwości objazdu. W Rawie Mazowieckiej skręcić na drogę krajową nr 72 w stronę Łodzi, a następnie drogą wojewódzką 707 dojechać do Skierniewic, skąd do autostrady A2 dotrzeć drogą krajową nr 70 (do węzła "Skierniewice").

Druga możliwość, to w Rawie Maz. zjechać na drogę wojewódzką 725 w kierunku Białej Rawskiej i dalej przez Belsk Duży kierować się do Grójca drogą wojewódzką nr 728, skąd do Warszawy można dojechać drogą ekspresową nr 7.


(j.)