Multibank i mbank zablokowały część kart płatniczych swoim klientom. Chodzi o karty, których paski magnetyczne zostały skopiowane w jednym z bankomatów na ulicy Grójeckiej w Warszawie. Multibank przyznaje, że doszło do nielegalnych wypłat ze skopiowanych kart. Policja i banki sprawdzają, jak wielka jest skala procederu.

O kartach zeskanowanych na początku grudnia wiemy mniej więcej od końca stycznia. W pierwszy weekend lutego przeprowadziliśmy operację blokowania kart – wyjaśnia RMF FM rzecznik Multibanku Mateusz Żelechowski. W sumie zablokowano około 70 kart. Rzecznik banku dodaje, że wypłat ze skopiowanych kart dokonywano przede wszystkim za granicą, m.in. we Włoszech. Ale poszkodowane są też inne banki, które teraz wymieniają się między sobą informacjami na ten temat.

Reporter RMF FM Wojciech Jankowski dotarł do jednego z klientów, któremu zablokowano kartę. Do pana Piotra zadzwoniła kobieta, twierdząc, że jest pracownicą mbanku. Poprosiła go o podanie numeru karty i poinformowała, że zostanie ona zablokowana.

Klienci, którzy padli ofiarą złodziei i stracili część swoich pieniędzy, powinni złożyć reklamację w banku. Można też poskarżyć się do Komisji Nadzoru Finansowego. Warto zrobić to na piśmie, żeby później był dowód, że podejmowaliśmy w tej sprawie jakieś działania - radzi rzecznik Komisji Łukasz Dajnowicz.