Najstarszy znany dąb w Polsce rośnie w Rogalinie pod Poznaniem. Rus może mieć ponad 800 lat.

Dąb Rus rośnie w bliskim sąsiedztwie pałacu Raczyńskich w Rogalinie pod Poznaniem. Od kiedy naukowcy uznali go za najstarszy dąb w kraju, park przy pałacu odwiedzają dziesiątki turystów, chcących z bliska zobaczyć okazałe drzewo. Trudno jednoznacznie stwierdzić, ile wiosen liczy Rus. Naukowcy opierają się jedynie na szacunkach, które też nie są jednoznaczne. Wszystko zależy bowiem od tego na jakim podłożu rośnie drzewo, jakie jest jego otoczenie i co znajdowało się w pobliżu przed wiekami. Od tych czynników zależy tzw. roczny przyrost, który w każdym przypadku może być inny. Jeśli chodzi o Rusa - w szacunkach pomogły odwierty w sąsiednich drzewach, które odpowiedziały, ile wynosi średni roczny przyrost drzew w rogalińskim parku.

Takich pomiarów nie ułatwia fakt, że pień tak wiekowego drzewa jest w każdym przypadku pusty. Jedną z pierwszą czynności na miejscu jest więc pomiar obwodu pnia na wysokości odwiertu. Należy przyjąć, że pień jest okrągły, a rdzeń był w samym jego środku.

Stare dęby są uznawane za dom dla największej ilości grzybów, owadów, ptaków. Mimo to znakomicie sobie radzą i potrafią dożywać bardzo sędziwego wieku. Oprócz cisu Henrykowskiego, to bez wątpienia najstarsze drzewa na polskich ziemiach.