Kłopoty pasażerów na krakowskich Balicach, łódzkim lotnisku im. Reymonta i w Poznaniu. Z powodu gęstej mgły w Krakowie opóźnionych jest siedem odlotów. Według prognoz, pogoda powinna poprawić się tam około godziny 9. W Łodzi żadne maszyny nie mogą startować ani lądować. W Poznaniu lotnisko zostało zamknięte.

Widoczność na pasie startowym w Balicach wynosi około 250 metrów - poinformowała rzeczniczka portu Urszula Podraza. Aby samoloty mogły bezpiecznie startować i lądować powinna sięgać 500 metrów. Na razie krakowskie lotnisko nie otrzymało informacji o przekierowaniu na nie samolotów ze stołecznego Okęcia.

Z powodu mgły zamknięto lotnisko w Poznaniu

Z powodu mgły unieruchomione jest też lotnisko lotnisko w Poznaniu. Jak poinformowała rzeczniczka portu Hanna Surma, widoczność w części lotniczej lotniska uniemożliwiła starty i lądowania.

Do tej pory z Poznania nie wystartował żaden samolot. Nie odleciał poranny samolot do Warszawy. O godz. 6.30 miał lądować samolot z Szarm el-Szejk - poleciał do Gdańska. Nie wyleciały też samoloty do Kopenhagi, Londynu i Monachium - powiedziała Surma. Jak dodała, mgła jest bardzo gęsta i w najbliższym czasie nie można spodziewać się poprawy.

Lotnisko Katowice działa bez przeszkód

Bez przeszkód działa port lotniczy Katowice w Pyrzowicach. Wczoraj z powodu zamknięcia lotniska w Warszawie, wylądowało tam siedem dodatkowych samolotów. Na razie nie wiadomo, ile dodatkowych maszyn Katowice Airport przyjmie dzisiaj. Widzialność wynosi u nas 1,5 tys. metrów. Operacje lotnicze odbywają się normalnie - powiedział rzecznik podkatowickiego lotniska Cezary Orzech. Jak dodał, decyzje dotyczące kierowania samolotów na poszczególne lotniska - w związku z zamknięciem Okęcia i mgłą m.in. w Krakowie i Poznaniu - podejmowane są na bieżąco.

Dlatego nie wiadomo jeszcze dokładnie, ile dodatkowych samolotów przyjmą dzisiaj Katowice. Zamiar przekierowania tam całego swojego ruchu z Warszawy zgłosiły już linie Wizzair. Dziś rano chodziło m.in. o połączenia z i do Londynu, Mediolanu i Paryża. Było również zapytanie z Rosji o możliwość przyjęcia ich Iła-96, również na zasadzie przekierowania z Warszawy. To duża maszyna - zgodziliśmy się, ale nie mamy jeszcze potwierdzenia - zaznaczył Orzech.

Wczoraj wieczorem podkatowickie lotnisko przyjęło dodatkowo samoloty z Eindhoven, Doncaster-Sheffield, Pragi, Las Palmas, Sharm el Sheikh, Tel Awiwu i Monachium. Odwołane zostały wszystkie połączenia LOT-u do i z Warszawy. Lotnisko Katowice nie może przyjąć zbyt dużej liczby dodatkowych maszyn z powodu trwającej rozbudowy płyt postojowych i dróg kołowania.

Według ostatnich ustaleń, po awaryjnym lądowaniu Boeinga 767 warszawskie lotnisko Chopina ma być zamknięte do czwartku do godz. 4 rano. W związku z tym samoloty lecące do Warszawy kierowane są do portów regionalnych, a krajowe loty z tych portów do Warszawy zostały wstrzymane do odwołania.