Mateusz Morawiecki wygłosi expose we wtorek o 11:00 - dowiedział się nieoficjalnie reporter RMF FM Grzegorz Kwolek. Tuż po sejmowym wystąpieniu Morawieckiego zaplanowane jest głosowanie nad wotum zaufania dla jego rządu. Skład tego rządu poznamy dzisiaj o 17:00. Wtedy bowiem w Pałacu Prezydenckim rozpocznie się uroczystość powołania nowego gabinetu.

Beata Szydło podała swój rząd do dymisji w piątek, wtedy też prezydent Andrzej Duda desygnował Mateusza Morawieckiego na premiera.

Według pierwotnych zapowiedzi, większych zmian personalnych w rządzie Prawa i Sprawiedliwości powinniśmy spodziewać się dopiero w styczniu.

Dzisiaj jednak Polska Agencja Prasowa podała, powołując się na swe nieoficjalne ustalenia w źródłach zbliżonych do kierownictwa PiS, że już teraz przewidziana jest wymiana kilku ministrów. Wczoraj miało dojść do wielogodzinnej rozmowy Jarosława Kaczyńskiego z Mateuszem Morawieckim, w trakcie której konsultowane miały być szczegóły rekonstrukcji rządu. Według PAP, właśnie wtedy zapadła decyzja, że niektóre zmiany nastąpią już dzisiaj - a kolejne mogą mieć miejsce w styczniu.

Zgodnie z konstytucją prezydent powołuje premiera wraz z pozostałymi członkami rządu w ciągu 14 dni od przyjęcia dymisji poprzedniego gabinetu i odbiera przysięgę od członków nowo powołanego rządu. Po powołaniu nowy premier ma dwa tygodnie na przedstawienie Sejmowi programu działania Rady Ministrów z wnioskiem o udzielenie jej wotum zaufania.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

ZABORSKI NA BLOGU: Premiera premiera, a może nawet premierów dwóch >>>>

Leszek Miller: Morawiecki ma umiejętności czarnoksiężnika (…). Polak, w dobrze skrojonym garniturze

Mateusz Morawiecki ma umiejętności czarnoksiężnika. Przekonał Jarosława Kaczyńskiego, że za pomocą PowerPointa można uzdrowić gospodarkę. A tak nie jest. Żeby tak się stało potrzebna jest zmiana polityki a nie polityka - powiedział poniedziałkowy gość Roberta Mazurka w RMF FM, były premier Leszek Miller. Spodziewam się po rządzie Morawieckiego, tego co było. W tej całej operacji chodzi o zmianę wizerunku. Przystojny Polak, w dobrze skrojonym garniturze nie jest w stanie ocieplić stosunków na linii Bruksela-Warszawa -

Dokonanie zmian w rządzie premier Beata Szydło zapowiedziała już pod koniec października. Nie podała wtedy jednak żadnych szczegółów. Przyznała wówczas, że decyzje w tej sprawie omawia z prezesem Prawa i Sprawiedliwości.

Rzecznik rządu Rafał Bochenek zapowiedział później, że rekonstrukcja Rady Ministrów będzie miała charakter strukturalny.

(ug, e)