Premier Mateusz Morawiecki we wtorek po południu złoży wizytę w województwie podlaskim, gdzie weźmie udział w odprawie z dowództwem Straży Granicznej, a także spotka się z przedstawicielami Straży Granicznej, Wojska Polskiego i Policji - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

PAP podaje, że szef rządu jedzie na granicę w związku z "gwałtownym wzrostem nielegalnych migrantów z Iraku, Syrii, Afganistanu i innych krajów na wschodniej granicy UE".

Premier Morawieckiego - jak podał CIR - o godz. 15.30 w placówce Straży Granicznej w Kuźnicy weźmie udział w odprawie z dowództwem Straży Granicznej.

Następnie spotka się z przedstawicielami Straży Granicznej, Wojska Polskiego i Policji. W trakcie tego punktu planowane jest wystąpienie szefa rządu.

Według informacji przekazanej przez CIR, na godz. 16.50 zaplanowano briefing premiera.

W ostatnich dniach na granicy polsko-białoruskiej doszło jednak do kryzysu. Po białoruskiej stronie granicy w okolicy Usnarza Górnego od kilkunastu dni koczuje grupa imigrantów. Chcą dostać się do Polski i starają się o pomoc międzynarodową. Na granicę pojechało wojsko oraz Straż Graniczna, które pilnują przejścia. Postawiony został także drut kolczasty, by migranci nie przedostali się do naszego kraju. 

Rząd przekonuje, że kryzys migracyjny to metoda reżimu Alaksandra Łukaszenki w ramach tzw. wojny hybrydowej. We wspólnym oświadczeniu premierzy państw: Polski, Litwy, Łotwy i Estonii stwierdzili, że bieżący kryzys na granicach z Białorusią został zaplanowany i systematycznie zorganizowany. Wezwali też władze białoruskie do zaprzestania działań prowadzących do eskalacji napięć.

W poniedziałek po południu szef MON Mariusz Błaszczak poinformował, że jeszcze w tym tygodniu rozpocznie się budowa płotu na granicy polsko-białoruskiej.

Jednocześnie rząd jest krytykowany o niehumanitarne podejście wobec ludzi. Po kilku dniach Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych zdecydowała o wysłaniu transportu z pomocą rzeczową dla imigrantów. Ciężarówka czeka na decyzję MSZ Białorusi w sprawie przekroczenia granicy. 

Jako pierwszy nieoficjalne informacje na temat wizyty premiera podał portal 300polityka.pl.

Niespokojnie na granicy

Minionej doby 126 osób próbowało nielegalnie przekroczyć polską granicę od strony Białorusi. 31 spośród nich zatrzymano, reszta pozostała na białoruskim terytorium.

Zatrzymani to 18 obywateli Iraku, 9 Somalijczyków i trzy osoby o nieokreślonym obywatelstwie. Oprócz tego w ręce strażników wpadł Ukrainiec, który ponaglał cudzoziemcom w przekroczeniu granicy. Wszyscy imigranci trafili do ośrodków zarządzanych przez Straż Graniczną.

Od początku sierpnia zieloną granicę z terytorium Białorusi próbowało nielegalnie przekroczyć prawie 2800 osób. Udało się to blisko 900 cudzoziemcom - tyle osób zatrzymały polskie służby graniczne. Trzeba dodać, że te statystyki nie obejmują imigrantów, o których wejściu na terytorium Polski nie wie Straż Graniczna.