Jacek Majchrowski uciął spekulacje na temat jego kandydowania na prezydenta Polski. Ogłosił, że będzie się ubiegał o trzecią kadencję na stanowisku prezydenta Krakowa.

Nie chciałbym, żeby to, co zostało już zrobione i co będzie kontynuowane, zostało zepsute. W następnej kadencji chcę z Krakowa zrobić miasto metropolitalne tak, jak się zobowiązałem i jak chcieli radni. Dwie kadencje to za mało - powiedział reporterowi RMF FM Markowi Balawajdrowi Majchrowski:

Kampania wyborcza w Krakowie już ruszyła. Znani są dwaj kandydaci na stanowisko prezydenta miasta. Wcześniej Platforma Obywatelska zdecydowała, że poprze obecnego wojewodę Małopolski Stanisława Kracika. Nie wiadomo jeszcze, kogo wystawi PiS. Jak wskazują ostatnie sondaże, na razie obaj kandydaci mogą liczyć na podobne poparcie. Pewne jest jedno - pozostali chętni od razu skazani są porażkę.

Majchrowski obawia się, że obecna kampania będzie przypominała tę sprzed trzech lat. W 2006 r. ówczesny wicewojewoda z PiS-u Andrzej Mucha robił wszystko, by uprzykrzyć mu życie. Kontrole nadzoru budowlanego miejskich inwestycji, doniesienia do prokuratury i konferencje prasowe – to była codzienność poprzedniej kampanii. Teraz Stanisław Kracik zapewnia, że kampania będzie wyłącznie merytoryczna.

Jacek Majchrowski urodził się w 1947 r. Z wykształcenia jest profesorem nauk prawnych oraz historykiem doktryn politycznych. Od 1965 r. był członkiem PZPR, legitymację oddał po wprowadzeniu stanu wojennego. Był także wojewodą krakowskim (1996–1997) i członkiem Trybunału Stanu. Prezydentem Krakowa został w 2002 roku. Startował wtedy jako kandydat SLD. Stanisław Kracik urodził się w 1950 r. Ukończył studia na Wydziale Elektrotechniki Górnictwa i Hutnictwa Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Był posłem na Sejm II i III kadencji (kandydował z list Unii Demokratycznej i Unii Wolności). Od 1990 do 2009 r. pełnił funkcję burmistrza Niepołomic. W październiku br. po przejściu do rządu Jerzego Millera, Kracik zajął jego miejsce na fotelu wojewody małopolskiego.