Madagaskar poprze Wrocław w walce o organizację wystawy Expo w 2012 roku, w zamian za import specjalnej odmiany ziemniaków, która ma być kołem zamachowym tamtejszej gospodarki. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się w Paryżu w najbliższy poniedziałek.

Nie będzie to jednak dostawa gotowych kartofli. Wrocław ma opracować specjalną odmianę ziemniaków, którą będzie można posadzić na Madagaskarze. Warzywa rosnące do tej pory w klimacie równikowym są narażone na wiele chorób, a afrykański kraj chce się stać ziemniaczana potęgą w tej części świata.

Nasze ziemniaki się na pewno przyjmą, ponieważ prace nad dostosowaniem polskiego ziemniaka do warunków panujących na Madagaskarze prowadzą najlepsi specjaliści - twierdzi Marcin Garcarz z wrocławskiego urzędu miasta.

Pomysł wsparcia za poparcie pojawił się na podczas wizyty polskiej delegacji na Madagaskarze i był odpowiedzią na ruchy koreańskiego konkurenta Wrocławia, próbującego w ostatnich dniach przed ogłoszeniem decyzji zdobyć głosy państw, które dopiero kilka miesięcy temu wstąpiły do federacji decydującej o organizacji wystaw Expo.