Od ceremonii powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego rozpoczęła się w poniedziałek w południe oficjalna dwudniowa wizyta prezydenta Francji Emmanuela Macrona w Polsce. Macron spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą, premierem Mateuszem Morawieckim oraz marszałkami Sejmu i Senatu. Wizyta prezydenta Francji Emmanuela Macrona ma dla nas ogromne znaczenie i głęboko wierzę, że stanowi przełom w relacjach polsko-francuskich - mówił w poniedziałek prezydent Andrzej Duda na wspólnej konferencji z prezydentem Francji w Warszawie.


Szefowie MSZ Polski i Francji w obecności prezydentów obu krajów podpisali w Warszawie program współpracy polsko-francuskiego partnerstwa strategicznego.
Natomiast szefowie polskiego resortu cyfryzacji i francuskiego spraw zagranicznych podpisali deklarację intencji między rządami Francji i Polski na rzecz wzmocnienia współpracy w obszarze cyberbezpieczeństwa.

Wizyta prezydenta Francji stanowi przełom w relacjach polsko-francuskich, w szczególności poprzez podpisanie programu współpracy - mówił prezydent Andrzej Duda, witając prezydenta Francji.

Nie mamy wątpliwości, że UE będzie musiała w jakimś sensie nabrać nowego kształtu, że opuszczenie UE przez Wielką Brytanię oznacza pewne nowe rozdanie i nowe otwarcie; role w UE będą musiały zostać w jakimś sensie poukładane na nowo - odniósł się Andrzej Duda do piątkowego brexitu.

Jako przełom określił podpisanie deklaracji przez szefów MSZ, co - jak dodał - jest wypełnieniem deklaracji o strategicznej współpracy podpisanej w maju 2008 r. Prezydent podkreślał również, że podpisana deklaracja reguluje współpracę w bardzo wielu obszarach, w tym w obszarze militarnym, politycznym, gospodarczym.

Emmanuel Macron: Musimy scalić nasze przymierze

Otwiera się nowa epoka po brexicie, musimy scalić nasze przymierze, byśmy mogli funkcjonować w niepewnym świecie - mówił prezydent Francji Emmanuel Macron. Podkreślał, że to jego pierwsza wizyta jako prezydenta Francji w Polsce i pierwsza w tym roku wizyta europejska.

Macron nawiązał również do podpisanej przed konferencją przez szefów MSZ: Polski - Jacka Czaputowicza i Francji - Jacques-Yves'a Le-Driana programu współpracy polsko-francuskiego partnerstwa strategicznego. To ważne dokumenty, ponieważ ponad 12 lat po podpisaniu poprzedniego dokumentu wyznaczamy kierunki współpracy strategicznej w zakresie cyberbezpieczeństwa, klimatu, bezpieczeństwa energetycznego, gospodarki, ten dokumenty wyznacza wspólny kierunek działania - dodał prezydent Francji.

Macron stwierdził, że Polska i Francja mają wiele wspólnych projektów ponieważ "staje przed nami wiele wyzwań". "Chciałbym, żeby ta wizyta była punktem zwrotnym w naszej wspólnej europejskiej roli" - mówił prezydent Francji w kontekście wyzwań wymieniając m.in. sprawy klimatu. Wyraził też nadzieję, że "nasz dialog będzie kontynuowany w duchu wzajemnego zrozumienia, przejrzystości i szczerości". Aby pogłębić naszą współpracę chciałbym zaproponować, by w najbliższych miesiącach odbył się szczyt Trójkąta Weimarskiego, w którym weźmie również udział kanclerz Niemiec (Angela Merkel), ponieważ na naszych barkach spoczywa kluczowa odpowiedzialność za Europę - oświadczył Macron.

Współpraca dwustronna wykazuje, że nasze państwa są bliższe, niż by się wydawało - mówił w poniedziałek w Warszawie prezydent Francji Emmanuel Macron.

Zaznaczył jednocześnie, że jest przekonany, iż w ramach współpracy polsko-francuskiej można zrobić jeszcze więcej w dziedzinach energetyki, cyberbezpieczeństwa, współpracy przemysłowej, bezpieczeństwa i obrony. Przed nami jeszcze dużo pracy - zauważył Macron. Francuski prezydent wskazał na kwestie przemysłowe, energetyczne. Francja może tutaj udzielić wsparcia Polsce - zadeklarował.

Macron: Wyraziłem zaniepokojenie związane z reformami

W rozmowie z prezydentem Andrzejem Dudą wyraziłem zaniepokojenie związane z wprowadzanymi obecnie reformami wymiaru sprawiedliwości. Chciałbym, by w najbliższych tygodniach wzmógł się dialog z Komisją Europejską. Wiem bowiem, że w Polsce - co pokazuje jej historia - głęboko zakorzenione są wartości wolności i sprawiedliwości - mówił Macron, odnosząc się do publicznej dyskusji na temat reform w polskim wymiarze sprawiedliwości.

Jak dodał, Polska jest państwem głęboko europejskim, a Polacy są jednym z najbardziej proeuropejskich narodów na kontynencie. Myślę, że jest to duża siła i, myślę, wszyscy musimy i możemy z niej skorzystać - mówił.

Macron o działaniach NATO: Trzeba zwiększyć możliwości obronne, wzmocnić koordynację strategiczną i operacyjną

Macron komentował również podczas wizyty w Polsce działania NATO, jak zaznaczył, sojusz Północnoatlantycki - aby zachować wiarygodność - musi określić jasne priorytety strategiczne. Żeby NATO zwiększyło swoją skuteczność, musi znacznie zwiększyć udział Europejczyków w obronności. Tego wymagają od nas Amerykanie i tego musimy wymagać od samych siebie - stwierdził francuski przywódca.

Jaką wiarygodność będzie miała Europa, jeśli nie będzie w stanie bronić swoich obywateli? Jakim poparciem może cieszyć się NATO, jeśli każdego dnia nasz amerykański partner musi nam przypominać: musicie państwo płacić za własną obronę, musicie inwestować w obronność również państwa granic - pytał Macron.

Podkreślał, że potrzebne jest zwiększenie wydatków na obronność tak, jak robi to Francja. Zwiększyć możliwości obronne, wzmocnić koordynację strategiczną i operacyjną. To jest właśnie obronność europejska. Musimy być godnymi, zaufanymi partnerami - akcentował.

Pierwsza wizyta prezydenta Francji w Polsce

To pierwsza wizyta prezydenta Macrona w Polsce. Prezydentowi towarzyszą ministrowie: gospodarki i finansów Bruno Le Maire, minister ds. sił zbrojnych Florence Parly, minister ds. transformacji ekologicznej Elizabeth Borne. Polska będzie 21. krajem z 27 krajów UE odwiedzonym przez prezydenta Macrona.

Samolot z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem wylądował w poniedziałek przed południem na warszawskim Lotnisku Chopina. "Bienvenue, Monsieur Le President! Samolot z prezydentem Francji wylądował przed chwilą na @ChopinAirport. @Emmanuel Macron rozpoczyna oficjalną wizytę w Polsce" - czytamy na Twitterze Lotniska Chopina.

Wizyta rozpoczęła się z kilkudziesięciominutowym opóźnieniem. Ceremonia powitania Macrona planowana była początkowo na godz. 11.20.

Po ceremonii powitania prezydenci Polski i Francji odbyli rozmowy "w cztery oczy". Później odbyły się rozmowy plenarne pod przewodnictwem obu prezydentów, w których wzięli również udział szefowie resortów obrony obu krajów: Mariusz Błaszczak i Florence Parly oraz szefowie dyplomacji: Jacek Czaputowicz i Jean-Yves Le Drian. 

Po południu Macron spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim w kancelarii premiera, gdzie zaplanowane są także rozmowy międzyresortowe obu stron.

W planach prezydenta Francji spotkanie z marszałkami Sejmu i Senatu

Prezydent Francji będzie w poniedziałek w Warszawie rozmawiał również z marszałek Sejmu Elżbietą Witek oraz marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim. Wieczorem Macron w ambasadzie Francji w Warszawie spotka się ze społecznością francuską oraz polskimi intelektualistami i środowiskami kulturalnymi, m.in. z Adamem Michnikiem, Agnieszką Holland, Marianem Turskim oraz Pawłem Pawlikowskim.

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski wśród tematów rozmów prezydentów obu krajów wymienił NATO, relacje z Ukrainą, przyszłość Trójkąta Weimarskiego, a także politykę rozszerzenia UE i NATO. Ocenił, że wizyta Marona to dobry moment, żeby uruchomić pogłębiony dialog polsko-francuski po - jak dodał - "latach pewnego marazmu".

To jest wizyta wagi ciężkiej, to są tematy wagi ciężkiej. Rola Paryża, Warszawy, Berlina i innych stolic europejskich w najbliższym czasie będzie kluczowa w ogóle dla kierunków polityki na naszym kontynencie i polityki globalnej
- powiedział Szczerski.

Czaputowicz: Wizyta Macrona przełomowa

Szef MSZ Czaputowicz jeszcze przed wizytą francuskiego prezydenta przyznał, że Francję i Polskę różni stosunek do Rosji, jednak wyraził nadzieję na dialog i pogłębienie relacji, a samą wizytę Macrona określił jako "przełomową".

Według rzecznika rządu Piotra Müllera wśród tematów rozmów prezydenta Francji i premiera Morawieckiego znajdą się: budżet unijny, polityka klimatyczna, polityka rolna, koleje dużych prędkości czy zainteresowanie Francji w budowie elektrowni atomowej w Polsce. Müller nie wykluczył, że Macron może podnieść również temat reform wymiaru sprawiedliwości w Polsce.

We wtorek, drugiego dnia wizyty, prezydent Francji uda się do Krakowa, gdzie zwiedzi Zamek Królewski na Wawelu oraz wygłosi wykład na Uniwersytecie Jagiellońskim na temat historycznych i obecnych relacji polsko-francuskich, a także swojej wizji przyszłości Unii Europejskiej.