Prezydent Emmanuel Macron, który w poniedziałek rozpoczyna swą pierwszą wizytę w Polsce, "podejmie próbę ożywienia relacji z krajem mającym odmienne niż Francja podejście do wielu kwestii w relacjach dwustronnych i w sprawach europejskich" - pisze agencja AFP. O wizycie Macrona w Polsce mówił też prezydencki minister Andrzej Dera, Gość Krzysztofa Ziemca w RMF FM. Przyznał, że nasze relacje z Francją nie są najlepsze. „Rozmowy są po to, by je naprawiać” – podkreślał.

Wizyta prezydenta Emmanuela Macrona w Polsce rozpocznie się od spotkania w poniedziałek w Warszawie z prezydentem Andrzejem Dudą. Następnie przywódca Francji będzie rozmawiał z premierem Mateuszem Morawieckim oraz marszałkami Sejmu i Senatu. We wtorek prezydent Macron ma w programie wyjazd do Krakowa, gdzie zwiedzi zamek na Wawelu i wygłosi wykład na Uniwersytecie Jagiellońskim na temat stosunków francusko-polskich. 

Napięcia w relacjach na linii Warszawa-Bruksela osiągnęły ostatnio swój kulminacyjny punkt, jeśli chodzi o sprawę reformy sądownictwa; w maju odbędą się w Polsce wybory prezydenckie - przypomina AFP na dwa dni przed wizytą prezydenta Francji. "Polityczny kontekst tej wizyty wymaga niezwykłej delikatności, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę brexit, który już stał się faktem czy toczące się negocjacje wokół wieloletniej perspektywy budżetowej dla Unii Europejskiej oraz rozmowy na temat Europejskiego Zielonego Ładu"- wskazuje agencja.

AFP zwraca też uwagę na fakt, że Polska jest pierwszym krajem w Europie, do którego w tym roku udaje się prezydent Francji.

Od czasu dojścia w 2015 roku do władzy w Polsce Prawa i Sprawiedliwości, Paryż wielokrotnie "wyrażał zasadnicze niezrozumienie dla podejścia Warszawy" i krytykował polskie władze m.in. "za blokowanie inicjatyw międzyrządowych na poziomie europejskim, w tym - perspektywy neutralności węglowej w 2050 r., a także za kontrowersyjną reformę sądownictwa i krucjatę prowadzoną wobec ruchu LGBT" - pisze francuska agencja.

Jak zaznacza, różnice między Paryżem i Warszawą na tym się nie kończą. "Polska ma inną wizję integracji europejskiej w sferze obrony, inaczej odnosi się do spraw migracji, współpracy transatlantyckiej i stosunków z Rosją" - wylicza AFP.

Agencja cytuje głosy polskich ekspertów wskazujących, że po okresie entuzjazmu Macrona dla pomysłów dotyczących dalszego funkcjonowania Unii Europejskiej, nadszedł czas na próbę szybkiego zatarcia złego wrażenia, jakie w stolicach Europy Środkowej i Wschodniej wywołały niektóre wypowiedzi francuskiego przywódcy i bardziej realistyczne podejście.

W październiku 2018 r. podczas wizyty na Słowacji - przypomina w tym kontekście AFP - Emmanuel Macron ostro skrytykował władze polskie i węgierskie, zarzucając im, że "okłamują swe społeczeństwa" i zajmują antyeuropejskie stanowisko.

"Jednakże, jeśli rzeczywiście zależy nam na dalszym rozwoju UE, to trzeba brać pod uwagę stanowisko każdego z państw członkowskich" - podkreśla AFP i przypomina, że po opuszczeniu Unii przez Wielką Brytanię, "Polska staje się piątym krajem Unii, jeśli chodzi o liczbę ludności i szóstym, gdy chodzi o PKB".

Agencja zaznacza, że wizytę w Polsce poprzedziły rozmowy w stolicach kilku państw Europy Środkowej, w trakcie których Emmanuel Macron starał się o ocieplenie relacji z krajami regionu.


Andrzej Dera w RMF FM: Relacje z Francją nie są najlepsze, rozmowy są po to, by je naprawiać

Andrzej Dera, minister w Kancelarii Prezydenta, przyznał w RMF FM, że relacje polsko-francuskie nie są najlepsze. "Relacje są po to, by te relacje naprawiać" - powiedział Gość Krzysztofa Ziemca w RMF FM przed rozpoczynającą się w poniedziałek wizytą prezydenta Francji Emmanuela Macrona w naszym kraju.

"Będzie rozmawiał z różnymi przedstawicielami władzy i myślę, że tego typu spotkania służą temu, żeby właśnie mieć wiedzę na temat tego, co się w danym kraju dzieje. Jak się ma wiedzę, to też się ma inne później nastawienie i potem się inaczej też wypowiada w sprawach innego kraju. Bo nikt nie lubi generalnie w Europie, jak przywódca innego państwa o innym państwie coś mówi" - stwierdził minister Dera.