Ważna zmiana dla osób przebywających na kwarantannie - od poniedziałku będzie ona trwała 7 dni. Ogłosili to premier i minister zdrowia podczas piątkowej konferencji prasowej. Premier podkreślił, że skrócenie kwarantanny jest zgodne z zaleceniami europejskich agencji.

Skracamy okres przebywania na kwarantannie do siedmiu dni - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki. Chcemy też utrzymać możliwie wszystkie inne usługi medyczne, tak, by nie było sytuacji, że ze względu na koronawirusa pozostała część służby zdrowia w dużym stopniu jest zakłócona - zaznaczył.

Szef rządu podkreślił, że skracając kwarantannę Polska "korzysta z doświadczenia innych krajów". Podobne rozwiązania wprowadziły także Niemcy, Francja, Belgia, Włochy czy Grecja.

Co z tymi, którzy obecnie są na kwarantannie?

Minister zdrowia odpowiedział na pytanie o to, co z osobami, które obecnie są na kwarantannie i czy zostanie ona skrócona. Jak przekazał, szczegółowe informacje mają się znaleźć w specjalnym komunikacie.

Cytat

Chcemy zobaczyć, czy możliwe jest technicznie, żeby skrócić tę kwarantannę, która dotyczy osób obecnie na niej przebywających
- podkreślił.

Zasady kwarantanny w Polsce. Tak było do tej pory

Kwarantanna w Polsce obowiązuje obecnie w przypadkach osób, które:

  • przekraczają granicę RP stanowiącą zewnętrzną granicę UE,
  • przekraczają granicę RP ze strefy Schengen,
  • miały kontakt z osobami zakażonymi koronawirusem, zamieszkujące z osobą zakażoną (izolowaną).
  • zostały skierowane na test w kierunku Covid-19 przez lekarza podstawowej lub nocnej opieki zdrowotnej.

Do tej pory kwarantanna trwała 10 dni lub 14 dni, jeśli w jej trakcie nie wystąpiły objawy Covid-19. Osoby zamieszkujące z osobą na kwarantannie nie podlegają już kwarantannie. Osoba zamieszkująca z osobą zakażoną wirusem SARS-CoV-2 (pozytywny wynik testu) ma obowiązek poddania się kwarantannie od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu do 7 dni po zakończeniu izolacji osoby zakażonej.