Prokurator Mariusz Krasoń złożył w sądzie wniosek o zasądzenie mu 14 tysięcy złotych kary od Prokuratury Regionalnej w Krakowie - dowiedział się reporter RMF FM. Wcześniej sąd nakazał przywrócenie Krasonia do tej prokuratury z delegacji do Wrocławia. Kara wynika z niewykonania polecenia sądu.

Sąd może zdecydować o egzekucji zasądzonej kwoty, co sprawi, że do Prokuratury Regionalnej w Krakowie przyjdzie komornik. To z kolei może skutkować zajęciem rachunku tej instytucji. 

Na razie czekam na wyznaczenie terminu rozprawy - mówi reporterowi RMF FM Mariusz Krasoń. Całą tę kwotę przeznaczę na cele charytatywne, bo nie o moje jakiekolwiek dodatkowe dochody w tej sprawie chodzi, a o respektowanie porządku prawnego i praworządności - dodaje. 

Prokuratura natomiast twierdzi, że nie cofnęła delegacji, bo postanowienie sądu zostało wydane z błędami. 

Przypomnijmy, że chodzi o karną delegację Krasonia, który między innymi był inicjatorem uchwały piętnującej nieprawidłowości w krakowskiej prokuraturze.

Delegacja 300 kilometrów od domu

Krasoń w maju tego roku został karnie delegowany do Prokuratury Rejonowej we Wrocławiu. W grudniu sąd nakazał powrót Mariusza Krasonia do macierzystej jednostki w Krakowie. Dodatkowo dał 2 dni szefowi prokuratury na przesłanie decyzji o ponownym dopuszczeniu prok. Mariusza Krasonia do pracy. W przypadku, gdyby decyzja nie zapadła, pracodawca musi płacić dziennie tysiąc złotych kary. 

Prokuratura nie wykonywała postanowienia sądu w sprawie przywrócenia Mariusza Krasonia do pracy w Krakowie twierdząc, że to orzeczenie jest błędne. Sam Mariusz Krasoń nie zgodził się z tą argumentacją.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Prokuratura ignoruje orzeczenie sądu. Krasoń nie wrócił do Krakowa  

Zaskarżenie prokuratorskiej delegacji to sprawa precedensowa. Mariusz Krasoń podjął tę decyzję, ponieważ uważa że delegowanie go 300 kilometrów od domu do jednostki o dwa szczeble niższej, to represje między innymi za zainicjowanie uchwały w sprawie nieprawidłowości w krakowskiej prokuraturze. Dodatkowo Krasoń w Krakowie opiekuje się chorymi rodzicami.

Decyzję o przeniesieniu podjął prokurator krajowy Bogdan Święczkowski.

SPRAWDŹ: Zasłużony prokurator oddelegowany. Odwet za niewygodną uchwałę?

Opracowanie: