Rusza program samonaprawy policji. Komendant Leszek Szreder przedstawił propozycje zmian, które mają poprawić nadszarpnięty ostatnio wizerunek policjantów i nie dopuszczać do patologii w szeregach stróżów prawa.

Po pierwsze, przyjmowanie do służby będzie się teraz odbywało na zasadzie kontroli społecznej; powstanie jedna komisja centralna, która będzie decydować, kto ma zostać policjantem. Do służby mają być przyjmowani tylko ci, którzy w konkursie uzyskają najlepsze wyniki. Ma to wyeliminować przyjmowanie do policji znajomych komendantów czy burmistrzów.

Ponadto w biurach spraw wewnętrznych (policji w policji) znajdzie pracę około 100 policjantów. Kontrowersyjnym pomysłem jest wprowadzenie kadencyjności na stanowisku komendanta głównego. Taka zmiana daje z jednej strony uniezależnienie polityczne, ale z drugiej, stwarza trudności w jego odwołaniu.

Poza tym wg propozycji szefów policji – główny komendant będzie powoływał komendantów wojewódzkich i za nich odpowiadał. Teraz to zadanie szefa MSWiA. Zaznaczmy jednak że musi się na to zgodzić Sejm, a z tym – jak wiadomo – różnie bywa.