Grzegorz Schetyna, Cezary Grabarczyk, Maria Wasiak, Teresa Piotrowska i Andrzej Halicki - to nowi ministrowie w rządzie Ewy Kopacz. Skład Rady Ministrów premier zaprezentowała w auli Politechniki Warszawskiej. "To rząd silnych osobowości, merytorycznie przygotowany do wypełniania zadań, które przed nimi postawię" - mówiła Kopacz.

Potwierdziły się informacje dziennikarza RMF FM Konrada Piaseckiego - do rządu wraca Grzegorz Schetyna. Były marszałek Sejmu będzie nowym ministrem spraw zagranicznych. Na tym stanowisku zastąpi Radosława Sikorskiego, który zajmie miejsce Ewy Kopacz. Grzegorza Schetyny nie muszę państwu przedstawiać. To ten, który w poprzednim rządzie pełnił bardzo odpowiedzialną funkcję wicepremiera i szefa MSW, w tej kadencji bardzo sprawny przewodniczący komisji spraw zagranicznych - powiedziała nowa premier.

Wicemarszałek Sejmu - Cezary Grabarczyk - to nowy minister sprawiedliwości. Najbliższy współpracownik od 3 lat, wielki przyjaciel, ale też człowiek, o którym mogłabym powiedzieć, że kocha ludzi, jest przyzwoity i ponad wszystko stawia prawo - komplementowała Grabarczyka Kopacz. 

PRZECZYTAJ NASZĄ RELACJĘ NA ŻYWO Z PREZENTACJI NOWEGO RZĄDU

Wiceprezes PKP SA Maria Wasiak pokieruje resortem infrastruktury i rozwoju, a posłanka PO Teresa Piotrowska MSW. Szefem resortu administracji i cyfryzacji został Andrzej Halicki.  

Pozostali ministrowie bez zmian

Bartosz Arłukowicz nadal będzie kierował resortem zdrowia. Kilka tygodni temu przedstawił bardzo ważny plan dla Polaków - tych chorych Polaków, na najcięższą chorobę, na raka. Dzisiaj ci pacjenci czekają na szybkie działania ministra zdrowia - podkreśliła Kopacz. Ministrem edukacji pozostanie Joanna Kluzik-Rostkowska. 

Ewa Kopacz w samych superlatywach wypowiadała się również o ministrze finansów, Mateuszu Szczurku. Jest bardzo odpowiedzialny, każdą decyzję, którą podejmuje rozważa na kilka sposobów, przelicza, liczy, nie śpi po nocach - skomentowała.

Resortem nauki i szkolnictwa wyższego pokieruje nadal Lena Kolarska-Bobińska. Andrzej Biernat pozostanie ministrem sportu. Jak zaznaczyła nowa premier, to człowiek z dużym doświadczeniem, który nie boi się odważnych decyzji.

Szefem resortu rolnictwa wciąż będzie Marek Sawicki, skarbu - Włodzimierz Karpiński, kultury - Małgorzata Omilanowska, a Maciej Grabowski ministerstwem środowiska. W Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej zostaje Władysław Kosiniak - Kamysz. Jacek Cichocki będzie nadal kierował kancelarią premiera.

Siemoniak wicepremierem

Tomasz Siemoniak będzie wicepremierem w rządzie Ewy Kopacz, pozostanie też na stanowisku ministra obrony narodowej. To była moja pierwsza decyzja. Chcę, by był jednym z moich najbliższych współpracowników, nie tylko dlatego, że dzisiejsze czasy wymagają silnej armii, ale przede wszystkim z uwagi na jego kwalifikacje i osobowość - skomentowała Kopacz.

Wicepremierem pozostanie Janusz Piechociński. Stawiam na sprawdzony zespół w gospodarce, a Janusz Piechociński jest jego mocnym filarem - powiedziała.

Rząd silnych osobowości

Od początku chciałam stworzyć silny rząd, który daje gwarancję poparcia całej Platformy Obywatelskiej i odpowiedzialnego koalicjanta. Dokonałam wyboru ludzi, którzy bardzo dobrze wiedzą, że ich codzienna praca jest wyjątkową służbą dla Polaków - mówiła Kopacz.

Zaznaczyła, że jest to rząd silnych osobowości, merytorycznie przygotowany do wypełniania zadań, które przed nimi postawi. Przede wszystkim najważniejszym zadaniem będzie odbudowanie zaufania Polek i Polaków - powiedziała w auli Politechniki Warszawskiej.