Prezydent Bronisław Komorowski podziękował mieszkańcom Wielkopolski za współpracę w ciągu pięciu lat jego prezydentury. Prezydent wziął udział w uroczystości zakończenia modernizacji i rewaloryzacji zespołu pałacowo-parkowego w Rogalinie. ​Komorowski przypomniał, że w czasie remontu rogalińskiego pałacu, dzieła w nim zgromadzone - między innymi obrazy Jacka Malczewskiego i Olgi Boznańskiej - można było oglądać w Pałacu Prezydenckim.

Dziękując mieszkańcom tego regionu za pięcioletnią współpracę prezydent ocenił, że Wielkopolska stanowi "wspaniały biegun racjonalności w Polsce, wspaniały biegun pracowitości, przekonania, że dobro ojczyzny wykuwa się w codziennej pracy, często ciężkiej".

W II turze wyborów prezydenckich - w których zwyciężył Andrzej Duda - Komorowski w Wielkopolsce uzyskał lepszy rezultat (58,43 proc.) niż jego konkurent (na Dudę zagłosowało 41,57 proc.).

Kompleks pałacowo-parkowy w Rogalinie jest jednym z najwybitniejszych przykładów architektury rezydencjonalnej w Polsce. Przez przeszło dwa lata trwał kosztujący ponad 38,6 mln zł drugi etap modernizacji i rewaloryzacji dzięki któremu odtworzono historyczne wnętrza i otoczenia w kształcie nadanym przez właścicieli do końca XIX i na początku XX wieku.

Pałac dostępny od 16 czerwca

Zespół pałacowo-parkowy w Rogalinie będzie udostępniony zwiedzającym od 16 czerwca. Modernizacja pałacu współfinansowana była ze środków unijnych - z tego źródła pochodziło 26 mln zł. Resztę stanowił wkład resortu kultury i Muzeum Narodowego w Poznaniu (MNP), którego rogaliński pałac jest oddziałem.

W kompleksie wykonano modernizację infrastruktury i szeroko zakrojone prace budowlano-konserwatorskie. Objęły one m.in. pałac ze skrzydłami i pozostałe budynki rezydencji, rekonstrukcję dróg dojazdowych do pałacu, nawierzchni dziedzińca, oraz nawierzchni alei parku. Odrestaurowane zostały też pałacowe wnętrza.

By w pełni odtworzyć historyczne wnętrza, należało zrekonstruować szereg obiektów utraconych w czasie II wojny światowej, wśród nich tkanin ściennych, rzeźb, pieców, oświetlenia czy witraży. Wykonano konserwację niemal 300 zabytkowych mebli, kilkudziesięciu obrazów, wielu żyrandoli, pieców i innych obiektów rzemiosła artystycznego. W sumie w obiekcie po zakończeniu prac znajdzie się ok. 1 tys. zrekonstruowanych bądź poddanych konserwacji obiektów.

Istotną realizacją w ramach całego przedsięwzięcia było odtworzenie pełnego wyposażenia jednego z największych wnętrz pałacu - neorokokowej biblioteki z dębowymi szafami dekorowanymi bogatą snycerką. Obiekt przystosowany jest do potrzeb i wygody osób niepełnosprawnych ruchowo i osób niewidomych. Z myślą o najmłodszych zwiedzających, w odrestaurowanych pomieszczeniach przyziemia pałacu, przygotowano specjalne Muzeum Dziecięce. 

(md)